تکثیر اسپان به روش بین بذری (از طریق اسپان آماده)

هشدار:

استفاده از سایکدلیک‌ها باید با دانش کافی و تحت نظر متخصصان یا افراد باتجربه انجام شود. هرگونه استفاده غیرمسئولانه ممکن است برای سلامتی و ایمنی شما خطراتی به همراه داشته باشد.

تفاوت و مزایای استفاده از اسپان آماده برای تکثیر و تولید اسپان جدید چیست ؟

در زمینه پرورش قارچ‌های جادویی یکی از مهم‌ترین چالش ها تولید اسپان است و یکی از بهترین روش‌ها برای تولید شیشه و یا پلاستیک اسپان جدید تکثیر از طریق اسپان‌ آماده (روش بین بذری) است. این روش نسبت به انتقال نمونه از طریق ظرف آزمایشگاهی (پلیت آگار) و یا تزریق لیکوید کالچر یا اسپور محلول راحت‌تر است و شانس موفق بیشتری خواهد داشت. علاوه بر این موضوع در این روش سرعت رشد میسلیم در اسپان کمی بیشتر است

تکثیر شیشه اسپان

در این روش ابتدا باید شیشه‌های بذر را استریل کنیم و اجازه بدیم کاملا خنک و با محیط به تعادل برسه.

بعد از آن شیشه اسپان آماده را شده رو خوب تکان میدهیم و به آرامی به آن ضربه وارد میکنیم تا تمام دانه ها به خوبی از هم جدا شوند. من برای این کار از یک توپ بسکتبال استفاده میکنم به گونه‌ای که با شیشه اسپان به توپ ضربه وارد میکنم تا بر اثر این ضربه تمام دانه‌های موجود به خوبی از هم جدا شوند.

در مرحله بعد فقط کافیه مقدار کمی از دانه‌های شیشه اسپان را به شیشه‌های جدید انتقال بدیم. (حدود یک دهم مقدار شیشه کافیه) این عمل را میتوانید در مقابل هود لامینار و یا در باکس دستکش دار انجام دهید تا شانس موفقیت شما به حداکثر برسه. بهتره این عمل رو سریع و با احتیاط انجام بدید و درب شیشه اسپان رو ببندید. اگر هود و یا باکس دستکش دار هم ندارید همچنان این کار قابل انجامه اما حتما به تمیز و استریل بودن تمام مراحل دقت کنید و هیچ پنجره‌ای را در اتاق یا محل باز نگذارید چون با گردش هوا به راحتی آلودگی هم منتقل خواهد شد.

من شخصا برای شیشه‌های اسپانم دانه ذرت رو ترجیح میدم و زمان انتقال در مقابل هود از ماسک و دستکش استفاده می‌کنم تا در اثر تنفسم آلودگی وارد محیط شیشه‌های اسپان نشود.

بعد از انتقال و در مرحله آخر فقط کافی است شیشه‌های جدید را به خوبی تکان بدید تا دانه‌های حاوی بافت میسلیم در تمام شیشه به خوبی پخش و گسترده بشه و دقیقا به همین دلیل است که میسلیم در این شیشه‌ها زودتر میتونه عمل کلنی سازی رو انجام بده و گسترش پیدا کنه.

نکته آخری که باید اضافه کنم این است که بعد از انتقال بهتره شیشه‌ها در دمای بین 25 تا 28 درجه سانتیگراد نگهداری کنید. تعادل نسبی دما برای رشد بهتر و سریعتر کمک کننده است.

تکثیر اسپان به روش انتقال بین بذری به صورت ویدیوی

در این آموزش ویدیویی به زبان فارسی قادر هستید تمام مراحل کار برای انتقال بین بذری یا همون تکثیر اسپان از طریق اسپان آماده رو مشاهده کنید.

One Response

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطلب

آخـــرین محصولات

برای سفارش و مشاوره از طریق نرم افزار تلگرام با ما تماس بگیرید.