ترنس مککنا کیست ؟ از فلسفه تا سایکدلیک

ترنس مکنا یکی از شناخته شده و محبوب‌ترین شخصیت ها برای علاقمندان به دنیای سایکدلیک‌ها است. ترنس کمپ مکنا نویسنده، فیلسوف و گیاه شناس بود. او به دلیل دانش در مورد استفاده از سایکدلیک‌ها، انتوژن های گیاهی، و شمنیسم، و نظراتش در مورد سرچشمه آگاهی انسان و هستی شناسی شناخته می‌شود.

سرگذشت ترنس مککنا

مک کنا در سال 1946 در ایلات متحده به دنیا آمد و در دانشگاه کالیفرنیا در سال 1967، زمانی که در کالج بود، شمنیسم را از طریق مطالعه دین قوم تبت کشف و شروع به مطالعه و تحقیق کرد. در همان سال به اورشلیم سفر کرد و درباره کابالا تحقیق کرد و بعدا از این سفر به عنوان مرحله کابالا(kabbalah) و تریاک نام برد. در سال 1969، ترنس به دلیل علاقه اش به هنر نقاشی تبتی و شمنیسم گیاهان سایکدلیک به نپال سفر کرد. او به دنبال شمن‌های سنت بُن تبتی بود ، و سعی می‌کرد در مورد استفاده شمنی از گیاهان سایکدلیک بیشتر بیاموزد.

ترنس مککنا

همچنین مک‌کنا در طول مدت اقامت خود در تبت، زبان تبتی را مورد مطالعه قرار داد. مک‌کنا سفرهای زیادی انجام میدارد و در طول این سفر ها به همراه برادرش دنیس مک‌کنا به آمازون رفت تا در کنار شمن‌های این منطقه تجربه معنوی آیاهاواسکا و قارچ‌های سیلوسایبین را بدست آورد. سفر ترنس مککنا به آمازون تاثیرات عمیقی بر روی مککنا داشت. بعد از این سفر به آمریکا برگشت تا مدرک خود در زمینه قوم‌شناسی‌و فرهنگ‌شمنی را تکمیل کند.

ابداع روش پرورش مجیک ماشروم

ترنس با کمک برادرش دنیس مک‌کنا که همچنان به‌ عنوان متخصص قوم‌شناسی و‌فارماکولوژیستی صاحب‌نظر فعال است، تکنیک جدیدی برای پرورش قارچ سیلوسایبین ابداع کردند. هر دو برادر اولین کسانی بودند که با استفاده از هاگ‌هایی که از سفر خود به آمازون آورده بودند، روش قابل اعتمادی برای پرورش قارچ های سیلوسایبین به وجود آورند. که همچنان برای پرورش این قارچ ها مورد استفاده است.

این روش یک تکنیک پیشگامانه بود که کشت مجیک ماشروم یا همان قارچ سیلوسایبین را در خانه امکان پذیر کرد. ترنس و دنیس تکنیک جدید خود را در کتابی با عنوان Psilocybin: Magic Mushroom Grower’s Guide منتشر کردند. در این حال مک‌کنا قصد داشت ثابت کند که قارچ های سیلوسایبین حلقه مفقوده در تاریخ تکامل انسان هستند. نیویورک تایمز از ترنس مکنا نقل‌قول میکند: اجداد پستاندار انسان در زمان خوردن قارچ‌های سیلوسایبین شروع به پیدا کردن ویژگی‌های انسانی کردند.

جنبش و ترویج سایکدلیک

در اوایل دهه 1980، مک‌کنا شروع به صحبت علنی در مورد مواد و گیاهان سایکدلیک کرد و به یکی از پیشگامان جنبش سایکدلیک‌ها تبدیل شد. تمرکز اصلی او روی روان‌گردان‌های گیاهی مانند قارچ سیلوسایبین ، آیاهواسکا ، ماریجوانا ، و مشتقات گیاهی DMT بود . او تورهای سخنرانی و کارگاه‌های آموزشی برای ترویج سایکدلیک‌های طبیعی به عنوان راهی برای کشف اسرار جهان، تحریک تخیل و برقراری مجدد رابطه هماهنگ با طبیعت برگزار کرد. علاوه بر سایکدلیک‌ها، از مک‌کنا در مورد طیف وسیعی از موضوعات از جمله؛ شمنیسم ; متافیزیک، زبان، فرهنگ، خود توانمندسازی، محیط زیست گرایی، تکنو بت‌پرستی، هوش مصنوعی، تکامل، فرازمینی ها، علم و علم گرایی، واقعیت مجازی مطالب زیادی وجود دارد. ‌ مک‌کنا با پیروری از رسانه های جمعی موافق نبود اما نسبت به شبکه‌های ارتباطی جدید، فناوری اینترنت و واقعیت مجازی خوشبین بود.

ترنس مک‌کنا: چیزی غیرقابل درک در مکانیک انتقال اطلاعات وجود دارد. چیزی در مورد نحوه پردازش زبان که ما را محدود می‌کند. به همین دلیل است تشویق می‌کنم که به صورت عملی در مورد انیمیشن رایانه‌ای فکر کنید. زیرا آن زبان بصری به اندازه کافی غنی خواهد بود که از شکل جدیدی از ارتباط پشتیبانی کند.

کتاب های ترنس مککنا

از ترنس مکنا آثار زیادی وجود دارد. از مهم‌ترین کتاب های ایشون شامل: غذای خدایان-Food of the Gods راهنمای پرورش قارچ جادویی-Psilocybin توهم حقیقی-True Hallucinations چشم‌انداز نامرئی-The Invisible Landscape همچنین فیلم مستندی به نام True Hallucinations (توهم حقیقی) از ماجراجویی ترنس مکنا در آمازون، تجربه آیاهاواسکا و ایده‌هایی که از آن تجربه برای او به وجود اومد وجود دارد. شخصیت مکنا، حمایتش از سایکدلیک‌ها و نظراتش در مورد هوشیاری و هستی‌شناسی ایشون رو به شخصیت جذاب و قابل احترام برای همه تبدیل کرده اما برای بعضی ترنس مکنا مثل یک گرو، استاد معنوی و راهنما بوده و هست. در این پست قصد نداشتم وارد نظریات و دیدگاه‌های ترنس مک‌کنا بشیم. اما ایشون در مورد هستی شناسی، حیات فرازمینی، زمان و هوشیاری نظرات جالب توجه‌ای داره که موافق و مخالفان زیادی داره.

کتاب های ترنس مککنا

مرگ ترنس مککنا

مک‌کنا برای مدت طولانی از میگرن رنج می برد، اما در 22 می 1999 شروع به سردردهای شدید و دردناک غیرعادی کرد. او سپس به دلیل تشنج مغزی به زمین خورد. مک‌کنا مبتلا به گلیوبلاستوما مولتی فرم ، یک نوع بسیار تهاجمی سرطان مغز تشخیص داده شد و برای چند ماه بعد او تحت درمان‌های مختلفی قرار گرفت. به گفته مجله Wired ، مککنا نگران تومور خود بود ممکن است ناشی از مصرف سایکدلیک‌ها یا 35 سال استفاده از ماریجوانا باشد. با این حال، پزشکان او به او اطمینان دادند که هیچ رابطه‌ای بین این بیماری و استفاده او از سایکدلیک و ماریجوانا وجود ندارد. ترنس مک‌کنا بر اثر سرطان در سال 2000 و در سن 53 سالگی دنیای ما رو ترک کرد.

ترنس مککنا: هوشیاری مثل پرتو رنگین‌کمانی است که بر روی شبکه عصبی ما تابیده شده تا به کمک اون قادر باشیم وجود حقیقی خودمون رو درک کنیم.

2 نظر در “ترنس مککنا کیست ؟ از فلسفه تا سایکدلیک

  1. hasti گفت:

    سلام اقای خادمی . ترنس مکانا در ابتدا کتاب پرورش مجیک ماشروم رو به صورت ناشناس ارائه کرد اگر اشتباه نکنم. ولی درکل درباره دی ام تی و ال اس دی خیلی صحبت های جالبی داره.

  2. saman گفت:

    مطالب ارزشمندی که ارایه دادید. کاش صحبت های ترنس مککنا هم ترجمه میکردید و قرار میدادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطلب

آخـــرین محصولات

برای سفارش و مشاوره از طریق نرم افزار تلگرام با ما تماس بگیرید.

مشاهده کانال تلگرام محصولات