10 گونه از قوی‌ترین انواع مجیک ماشروم

هشدار:

استفاده از سایکدلیک‌ها باید با دانش کافی و تحت نظر متخصصان یا افراد باتجربه انجام شود. هرگونه استفاده غیرمسئولانه ممکن است برای سلامتی و ایمنی شما خطراتی به همراه داشته باشد.

تا امروز بیش از 200 گونه‌ی قارچ جادویی یا مجیک ماشروم شناسایی شده. در این مطلب 10 نوع قارچ از قوی‌ترین گونه‌های میجک ماشروم را بررسی میکنیم. قارچ‌های مجیک ماشروم تنوع زیادی دارند و از هر گونه قارچ جادویی نمونه‌های ژنتیکی متنوعی وجود دارد. اما این گونه‌ها را با مجیک ماشروم‌های پرورشی و در دسترس اشتباه نگیرید. تقریبا تمام مجیک ماشروم‌های پرورشی از گونه کوبنسیس هستند.

معرفی گونه‌ها پرورشی قارچ جادویی | گونه کوبنسیس

میجک ماشروم چیست؟

به صورت خلاصه قارچ‌های جادویی یا مجیک ماشروم به قارچ‌هایی گفته می‌شود که خوردن آنها باعث ایجاد تجربیات سایکدلیک ، توهم یا رویا (سفر یا تریپ) می‌شود. گونه‌های زیادی از قارچ‌ها وجود دارند که دارای اثرات سایکدلیک هستند.

در این مطلب ما تنها به قارچ‌هایی میپردازیم که حاوی مواد محرک سیلوسایبین ، سیلوسین و تا حدی بائوسیستین هستند. اما گونه‌های دیگری از مجیک ماشروم نیز وجود دارد که حاوی مواد محرک دیگری هستند. به عنوان مثال قارچِ “آمانیتا موسکاریا” (قارچ مگس) قارچی است که باعث ایجاد اثرات سایکدلیک و توهم می‌شود اما در دسته‌ی قارچ‌های سیلوسایبین قرار نمی گیرد.

مواد محرک در مجیک ماشروم

ممکن است نسبتِ این سه ماده (سیلوسایبین،سیلوسین،بائوسیستین) در بین گونه‌های مختلف مجیک ماشروم متفاوت باشد.  میزان و نوع تاثیر قارچ‌ها رابطه مستقیم با مقدار این مواد محرک در قارچ دارد.  برخی می توانند تصاویر بصری بیشتر خلق کنند در حالی که برخی دیگر می‌توانند درونی و فلسفی باشند.

سیلوسایبین | PSILOCYBIN

سیلوسایبین ماده ای است که در بدن به سیلوسین تبدیل می شود و به عنوان پیش دارو نیز شناخته می‌شود. بیشترین ماده‌ای که در قارچ خشک یافت می‌شود سیلوسایبین است. این ماده در بدن سنتز شده و به سیلوسین تبدیل می‌شود و سیلوسین تاثیرات سایکدلیک را ایجاد می‌کند. فرآیند تبدیل سیلوسایبین به سیلوسین را می توان به صورت مصنوعی نیز قبل از مصرف انجام داد .

سیلوسین | PSILOCIN

سیلوسین ماده ای است که مستقیماً با بدن ارتباط برقرار می‌کند و باعث ایجاد خاصیت سایکدلیک می‌شود. سیلوسین بیشتر در قارچ‌های تازه یافت می‌شود . در روشی به نام “لمون تِک” (Lemon tek) و با استفاده از آب لیمو سیلوسایبین به سیلوسین تبدیل می‌شود که باعث می‌شود تاثیرات سایکدلیک زودتر از حالت معمول پدیدار گردد .

بائوسیستین | BAEOCYTIN

بائوسیستین ، این ماده‌ی محرک که کمتر مورد مطالعه‌ی دانشمندان قرار گرفته ، از خانواده‌ سیلوسین و سیلوسایبین است. در واقع مشتق شده سیلوسایبین است و هنوز کامل مشخص نیست که چه تاثیراتی بر روی بدن می‌گذارد. در طی چندین آزمایش که بائوسیستین به تنهایی به شرکت کنندگان تجویز شده و مصرف کردند ، به همان مقدار اثراتی مشابه با سیلوسایبین داشتند. با این حال مطالعه‌ای جدید در سال 2019 بر روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شد و نشان داده که موش‌ها پس از مصرف بائوسیستین تغییری در رفتار خود نشان ندادند.

10 گونه قدرتمند مجیک ماشروم

قدرت میجک ماشروم در گونه های مختلف یکسان نیست و حتی در یک گونه نیز می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین همیشه هنگام مصرف قارچ احتیاط کنید. اعدادی که ما در اینجا آورده‌ایم ، نسبتا تقریبی است اما با این اعداد می‎‌توانید دید کلی نسبت به قدرت قارچ‌های جادویی داشته باشید. همچنین باید اشاره کرد که اطلاعات موجود در مورد قارچ‌های جادویی محدود است به همین خاطر این ارقام برای همه گونه‌های مجیک ماشروم در دسترس نیست .

اگر قصد دارید در طبیعت و جنگل دنبال گونه های مجیک ماشروم بگردید و استفاده کنید ، مطمن شوید که نوع قارچ را به درستی شناسایی کردید. زیرا بسیاری از گونه‌های قارچ از نظر ظاهری شبیه یکدیگر هستند و ممکن است قارچ جادویی را با قارچ سمی اشتباه بگیرید .

آزاروسنس ماشروم | PSILOCYBE AZURESCENS

شماره اول این لیست به قارچ “Psilocybe azurescens” متعلق است. مطالعات نشان میدهد این مجیک ماشروم قویترین نوع شناخته شده قارچ جادویی در جهان است و تجربه سفر یا تریپ عجیب و قدرتمندی در استفاده کننده ایجاد می‌کند.

زیستگاه این قارچ جادویی در طبیعت به ساحل غربی در آمریکا و جنگل های اطراف رودخانه ی کلمبیا محدود می‌شود. این قارچ قابل پرورش است اما به تجربه کافی و شرایط محیطی خاص نیاز دارد به همین دلیل بیشتر پرورش دهندگان قارچ‌های کوبنسیس که مراحل پرورش ساده‌تری دارند را انتخاب می‌کنند.

قارچ جادویی آزاروسنس به صورت خشک شده حاوی :

 • 1.8% سیلوسایبین
 • 0.5% سیلوسین
 • 0.4% بائوسیستین است.
 • اگرچه ممکن است این اعداد زیاد بنظر نرسد ولی برای بردن شما به دنیایی دیگر کافی است.

PSILOCYBE AZURESCENS

 

قارچ پانوئل‌سایانِس | PANAEOLUS CYANESCENS

این گونه از مجیک ماشروم نیز یکی از قوی‌ترین گونه‌های قارچ جادویی در جهان است. در میزار عناصر فعال این قارچ میتوان گفت که حدودا 5 برابر قوی‌تر از قارچ‌های جادویی cubensis (کوبنسیس) است . آنها به اسم Copelandia Hawaiian نیز شناخته می شوند و به دلیل قدرت و رشد سریعشان معروف هستند. این قارچ جادویی یکی از گزینه‌های متفاوت برای پرورش در منزل است. مجیک ماشروم پنوئل سایانس با بستر کودهای فراوری شده حیوانی رشد سریعی خواهد داشت.

تجربه شخصی من از پرورش این قارچ باعث شد به تفاوت نوع سفری که این قارچ ایجاد می‌کند پی‌ببرم. تجربه این قارچ برای بیشتر استفاده گنندگان کاملا متفاوت از قارچ‌های معمول گزارش میشه. این قارچ با وجود ساقه باریک و ظاهر ظریف خود توانایی ذخیره سازی بالایی در سیلوسایبین داره.

درصد سیلوسین و سیلوسایبین در این گونه می تواند به 2.95% هم برسد که همین میزان باعث قدرتِ زیاد این قارچ می شود .

psychedelic mushroom PANAEOLUS CYANESCENS

 

لیبرتی کپ ماشروم| (PSILOCYBE SEMILANCEATA) LIBERTY CAPS

با وجود اینکه قارچ جادویی لیبرتی کپ نسبت به قارج آزاروسنس مقدار کمتری سیلوسایبین ذخیره می‌کند. اما به اعتقاد بسیاری این قارچ یکی از قویترین گونه‌های قارچ جادویی است. در زبان عامیانه این ماشروم به عنوان قارچ (liberty cap) به معنای قارچ آزادی شناخته می‌شود و با معمولا کلاهکی شبیه نوک پستان دارد. قارچ جادویی لیبرتی کپ از گسترده‌ترین گونه های قارچ جادویی است به گونه‌ای که در 17 کشور در شمال اروپا رشد می‌کند و حتی طبق گزارش‌های منتشر شده این قارچ در مناطق غیر بومی خود نیز پیدا شده.

قارچ جادویی لیبرتی کپ به صورت خشک شده حاوی :

 • 0.98% سیلوسایبین
 • 0.72% سیلوسین
 • 0.36% بائوسیستین

magic mushroom Liberty caps

 

قارچ جادویی کاینسنس| PSILOCYBE CYANESCENS

قارچ کاینسنس یکی دیگر از قویترین گونه‌های مجیک ماشروم است که مانند لیبرتی کپ زیستگاه گسترده‌ای دارد. این گونه از ماشروم در تعداد بالا رشد می‌کنند. به صورتی که در کشور انگلستان یک کلونی 100 هزار عددی از این قارچ‌ یافت شد. این حجم از قارچ را تصور کنید! همچنین زیستگاه این قارچ در سراسر اروپا و آمریکا نیز وجود دارد. طبق گزارش‌های که از این قارچ جادویی وجود داره گونه‌ها یافت شده در قاره امریکا قدرت بیشتری نسبت خانواده خود در اروپا دارند. در مجموع محتوای سه ترکیب محرک در این قارچ هنگامی که خشک می شود ، می تواند تا 1.96% برسد.

قارچ جادویی کاینسنس به صورت خشک شده حاوی :

 • 0.85% سیلوسایبین
 • 0.36% سیلوسین

PSILOCYBE CYANESCENS magic mushroom

 

قارچ جادویی بوهِمیکا | PSILOCYBE BOHEMICA

این گونه از مجیک ماشروم در اطراف جمهوری چک و اروپای مرکزی یافت می شود. این منطقه به نام بوهِمیکا شناخته می‌شده. این قارچ شباهت زیادی به گونه ی ” Psilocybe serbica” دارد که در منطقه ی بالکان رشد می‌کند .

هشدار! اگر در طبیعت به دنبال این قارچ می گردید و قصد استفاده از این مجیک ماشروم را دارید باید احتیاط کنید چون این گونه از ماشروم ، بسیار شبیه به قارچ سمی ” Galerina” است . قارچ Galerina ، قارچی سمی و خطرناک است.

برای افراد تازه کار پیشنهاد این است که مجیک ماشروم را از جایی که مورد اطمینان است تهیه و بعد استفاده کنند تا اینکه خودشان در طبیعت به سراغ این قارچ ها بروند چون ریسک اشتباه گرفتن وجود دارد. قارچ جادویی بوهمیکا به صورت خشک شده حاو ی0.11% تا 1.34% سیلوسایبین است. بنابر این در جایگاه پنجم فهرست قرار می گیرد . قارچ جادویی بوهمیکا بیشترین ظرفیت  سیلوسایبین را در کلاهک خود دارد.

Psilocybe Bohemica magic mushrooms

 

قارچ کوبنسیس | PSILOCYBE CUBENSIS

قارچ جادویی کوبنسیس یکی از محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین انواع مجیک ماشروم است. پرورش نسبتا آسان این ماشروم و محبوبیت این گونه از مجیک ماشروم‌ باعث شده بیشتر تحقیقات علمی تمرکز بیشتری بر روی این گونه از ماشروم داشته باشند و عموما مجیک ماشروم با گونه از قارچ جادویی شناخته می‌شود.

این گونه به انواع مختلف و ژنتیک‌ها متنوعی تقسیم می‌شود. قارچِ کوبنسیس در آب و هوای گرمسیر در مناطق مختلفی در دنیا یافت می‌شود. اطلاعاتِ موجود درمورد دوز این گونه از مجیک ماشروم و پرورش آن ، باعث شده که این گونه از هر نظر پرورش یا استفاده برای شروع مناسب باشد .

میزان ترکیبات محرک در این قارچ کوبنسیس :

1.30% سیلوسایبین

0.42% سیلوسین

 psilocybin cubensis magic mushroom

 

قارچ CONOCYBE CYANOPUS

این گونه ، گونه ای کمتر شناخته شده است . به این دلیل که هم از نظر ظاهری و هم از نظر زیستگاهی شبیه به یک نوعی از قارچ سمی است. به همین دلیل به راحتی می تواند با قارچ سمی اشتباه گرفته شود و باعث دردسر شود . از آنجایی که گونه های دیگری در دسترس هستند توصیه می کنیم از این گونه دوری کنید ، مگر اینکه در قارچ شناسی متخصص باشید و بتوانید این گونه را به راحتی تشخیص دهید .

با همه ی اینها ، گونه ی CONOCYBE CYANOPUS به دلیل قدرتی که دارد هنوز شایسته ی این است که جایگاهی در این لیست داشته باشد . میزان سیلوسایبین در این قارچ در حدود چیزی بین 0.5% تا 1% است .

  CONOCYBE CYANOPUS magic mushroom

سامونسیس ماشزوم | PSILOCYBE SAMUIENSIS

این یکی دیگر از گونه‌های استوایی قارچ جادویی است که در تایلند یافت می شود. این قارچ سایکدلیک به لحاظ ظاهری متفاوت است. در ابتدا فقط در جزیره‌ی Koh Samui رشد می کرد ، اما جدیدا در مکان های دیگر نیز یافت شده. از نظر ظاهری این قارچ پهن است و کلاهکی به رنگ قهوه ای متمایل به قرمز دارد.

میزان ترکیبات محرک در این گونه :

 • 0.90% سیلوسایبین
 • 0.81% سیلوسین
 • 0.05% بائوسیستین

 Psilocybe Samuiensis magic mushroom

قارچ تمپنسیس | PSILOCYBE TAMPANENSIS

از این نوع مجیک ماشروم ترافل‌های حاوی سیلوسایبین استخراج می شود. ترافل‌های جادویی که به اسم “sclerotia” در قسمت زیرین این قارچ ها قرار دارند و در طبیعت کمیاب هستند و به نوعی جهت محافظت از قارچ در شرایط سخت و یا آتش سوزی های جنگلی و … رشد می کند .

به دلیل اینکه ترافلِ “sclerotia” در بخش هایی از اروپا غیر قانونی نیست ، به یک انتخاب خوب برای کسانی که بدنبال تجربه‌ سایکدلیک بدون دردسر و کاملا قانونی هستند تبدیل شده است. قارچ خشک این گونه می تواند تا 1% سیلوسین و سیلوسایبین داشته باشد و ترافلِ آن نیزحاوی حدودا 0.68% سیلوسایبین است.

PSILOCYBE TAMPANENSIS magic mushroom

 پنوئل کامبویگینیسیس | PANAEOLUS CAMBODGINIENSIS

آخرین مجیک ماشروم از لیست متعلق گونه ای مطعلق به آسیا و هاوایی است. اولین بار گزارش شده که در کامبوج دیده شده. ظاهر این قارچ به رنگ سفید و قهوه ای است و ساقه های بلندی نیز دارد.

تقریبا همه ی قارچ های جادویی ، اگر خراشیده یا خرد شوند به رنگ آبی در می آیند و این گونه نیز ای این قضیه مستثنا نیست. حتی بسیار راحت تر از انواع دیگر به رنگ آبی کبود در می‌آید. دلیل این تغییر رنگ  سیلوسینِ موجود در قارچ اس که اکسیده می‌شود و باعث تغییر رنگ می‌شود.این قارچ در حالت خشک حدودا دارای 0.55% سیلوسایبین و 0.6% سیلوسین می باشد.

لازم به ذکر است که قارچ های موجود در یک گونه نیز می‌توانند از نظر قدرت متفاوت باشند. مثلا در گونه‌ی کوبنسیس برخی ژنتیک‌ها قادرند تا چهار برابر قوی تر از سایرین باشند!

4 Responses

 1. درود و ممنون بابت وقتی که برای اطلاع رسانی و اموزش میگزارید. راستش من رو یکم نا امید کردی چون برای اولین تجربه کیت اماده مکنای McKennaii رو خریدم که میگفت قویترین قارچ موجود هست و الان فقط تو 2 هفته شروع کرده به تک و توک بیرون زدن و این برای من خیلی سوپرایز بوده ولی بشدت مراقب رطوبت و ثابت نگه داشتن دما روی 23 تا 25 هستم. حالا که تو مطالب شما دیدم این بحساب قویترین حتی تو 10 قارچ اول هم نیومده یکم مایوس شدم. البته میدونم پنیس از مکنای قویتره ولی اون دستکاری ژنتیک شده و من تجربه طبیعت رو میخوام داشته باشم. حالا واقعا مکنای تو 10 قارچ برتر نیست و یا شما فراموش کردید؟

  1. درود عزیز . 10 گونه قدرتمند قارچ ها با چیزی که شما گفتید متفاوته . مکنای از خانواده کوبنسیس هستش که در این لیست اومده. در واقع تمام قارچ های جادویی که با نام ژنتیک ها مختلف وجود داره از خانواده کوبنسیس هستش که به خاطر سهولت پرورش و قدرت و محصول خوبش محبوبیت پیدا کرده. و نکته مهم دیگه این است که اسم ژنتیک تنها پارامتر نیست و کیفیت نمونه نقش بیشتری داره.

   1. درود جناب مصطفی خادمی . من بسیار علاقه مند به مجیک ماشروم و اطلاعات پیرامون این گیاهم. یه سوال ایا شما فرد مورد اطمینان و خبر تو این کار سراغ دارید برای خرید انواع نژاد ؟
    چون من میخوام نزاد های مختلف رو امتحان کنم و مفایسه کنم تجربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطلب

آخـــرین محصولات

برای سفارش و مشاوره از طریق نرم افزار تلگرام با ما تماس بگیرید.