آماده سازی آگار پلیت (ظرف کشت)

محیط کشت یا آگار پلیت کاربرد های مختلفی در زمان پرورش مجیک ماشروم دارد که اصلی ترین آن ها کشت و پرورش میکروارگانیسم‌ها زنده در این ظرف ها است.

آگار پلیت (ظرف کشت)

به صورت عمومی در دو جنس شیشه ای و پلاستیکی در دسترس است.پرورش دهندگان قارچ از پلیت برای انتقال و تکثیر نمونه‌های مایسلیم استفاده می‌کنند. ترکیب های محتلفی برای بستر ظرف قابل استفاده است اما برای پرورش نمونه میسلیم قارچ‌های جادویی یا ماشروم و خانواده کوبنسیس من آگار پلیت های بر پایه مالت و دکستروز رو پیشنهاد میدم.

  • MEA – Malt Extract Agar
  • PDA – Potato Dextrose Agar

پرورش مایسلیم در این ظرف‌ها علاوه بر تکثیر نمونه به ما امکان اصلاح و انتخاب ژنتیک قوی‌تر را هم میده که در مطالب بعدی به این موضوع هم خواهیم پرداخت.

تهیه وآماده کردن آگار پلیت

آماده کردن اگار پلیت فرایند نسبتا ساده‌ای خواهد داشت. میتوانید پودر اگار اگار رو به صورت آماده تهیه کنید و برای تمام مراحل استریل میتوانید از زودپز خانگی استفاده کنید.

مایع اگار استریل شده بعد از خنک شدن سفت میشه بنابر این باید قبل از اینکه کاملا حالت ژلاتینی پیدا کنه به پلیت هایی که برای این منظور آماده کردید انتقال بدید.

همچنین میتوانید اگار پلیت اماده رو خریداری و استفاده کنید.
ترکیبی که شخصا استفاده میکنم برای یک لیتر محلول شامل 20 گرم پودر اگار اگار و 20 گرم پودر مالت است.

 

مطالب مرتبط

انتقال اسپور به آگار پلیت

انتقال نمونه به اسپان

تهیه نمونه پرورش از قارچ تازه

یک نظر در “آماده سازی آگار پلیت (ظرف کشت)

  1. tehran farm گفت:

    درود اقای خادمی عزیز. همونطور که در تلگرام توضیح داد من از مالت استفاده کردم و اگار اگار که نتیجه بخش بود و با موفقیت میسلیم روی سطح پلیت پخش شد. این یکی از سخت ترین قسمت های پرورش مجیک ماشروم برام بود. بقیه مراحل خیلی بهتر بودم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطلب

آخـــرین محصولات

برای سفارش و مشاوره از طریق نرم افزار تلگرام با ما تماس بگیرید.

مشاهده کانال تلگرام محصولات