انتقال میسلیم به شیشه اسپان

انتقال نمونه میسلیم به اسپان یکی از مراحل مهم در پروسه کاشت و پرورش قارچ جادویی است. در این آموزش قصد داریم نحوه انتقال نمونه را بررسی کنیم.

نحوه انتقال بافت میسلیم به شیشه اسپان

به دلیل اینکه در پرورش قارچ جادویی ممکن است تکنیک و روش‌های مورد استفاده از جانب پرورش دهنده کمی متفاوت صورت گیرد در مورد نحوه انتقال بافت میسلیم به شیشه اسپان دو فیلم مختلف قرار دادیم تا قادر باشید به خوبی این مرحله را درک کنید.

مهم‌ترین نکات در انجام موفقیت آمیز انتقال نمونه و به دست آوردن یک شیشه اسپان عالی:

 • یک نمونه خوب و قوی از بافت میسلیم
 • بذر خوب و آماده شده
 • شیشه‌های اسپان آماده و استریل شده
 • محیط انتقال و وسایل تمیز و استریل

در مورد نحوه آماده و استریل کردن شیشه‌های و یا تاثیر استفاده از انواع مختلف بذر در پرورش اسپان در در مطالب دیگری توضیح خواهیم داد. در اینجا فقط بر روی نحوه انتقال نمونه از اگار پلیت (ظرف آزمایشگاهی) به شیشه اسپان تمرکز خواهیم کرد.

وسایل مورد نیاز

برای انجام انتقال به وسایل اولیه و ساده‌ای مثل یک تیغ ، الکل ، دستکش ، یک مشعل و یا فندک ، فضای کار ، شیشه حاوی بذر آماده (استریل شده)و نمونه بافت میسلیم نیاز خواهید داشت. اگر در فضای کار هود لامینار و یا باکس دستکش دار هم در دسترس داشته باشید قادر هستید مراحل کار را حرفه‌ای‌تر و تمیزتر انجام بدید.

نحوه انتقال

در ابتدا تمام وسایل ر با الکل خوب استریل و تمیز کنید. اگر از هود لامینار استفاده می‌کنید بهتره یک ساعت قبل از شروع کار دستگاه رو روشن کنید تا هوای محیط اطراف را فیلتر کنه.

برای شروع کار بهتره قبل از هر انتقال تیغ را با حرارت مشعل تمیز کنید. پس از اون کافیه یک یا دو قسمت کوچک در حدود یک سانتی متر مکعب را به وسیله تیغ جراحی برش بزنید و به وسیله تیغ ، قسمت برش داده شده را برداشته و در شیشه اسپان بیندازید و درب شیشه را دوباره ببندید.

هر چقدر این کار سریعتر و دقیق تر انجام بشه شانس موفقیت بیشتر خواهد بود.

اگر از نمونه پلیت استفاده می‌کنید بهتره طی چند روز اول شیشه را تکان ندهید تا بافت میسلیم به خوبی به دانه متصل بشه و پس از چند روز که به اندازه چند سانت گسترش پیدا کرد شیشه را به خوبی تکان بدید تا دانه‌هایی که توسط بافت میلسیم احاطه شدند در تمام شیشه پخش بشوند. هدف از اینکار سرعت دادن به پروسه کلنی سازی میسلیم در شیشه است.

کار انتقال ما تمام شده و میتونیم شیشه‌ها رو در مکانی با دمای حدودی بین 25 تا 30 درجه قرار بدیم تا میسلیم شروع به رشد کنه. مدت زمان لازم برای کامل شدن این پروسه به عواملی مثل ژنیتیک و بذر مورد استفاده کمی تغییر خواهد کرد. یک شیشه متوسط بذر بین دو تا چهار هفته زمان نیاز داره تا توسط میسلیم قارچ کاملا سفید و قابل استفاده بشود.

فیلم نحوه انتقال میسلیم به اسپان

در این ویدیو آموزشی میتوانید نحوه انتقال بافت میسلیم به شیشه اسپان را مشاهده کنید.

 • ویدیو شماره 1
 • ویدیو شماره 2

 

مطالب مرتبط

انتقال اسپور به پلیت

تهیه نمونه پرورش از قارچ تازه

لوازم پرورش قارچ جادویی

2 نظر در “انتقال میسلیم به شیشه اسپان

 1. علی رضا گفت:

  سلام اقا مصطفی عزیز ، شما بهترین منبع آموزشی برای پرورش مجیک ماشروم رو اراپه دادی دمتون گرم و برکت کارتون زیاد باشه

 2. علی رضا گفت:

  سلام اقا مصطفی عزیز ، شما بهترین منبع آموزشی برای پرورش مجیک ماشروم ارایه دادید. پربرکت باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطلب

آخـــرین محصولات

برای سفارش و مشاوره از طریق نرم افزار تلگرام با ما تماس بگیرید.

مشاهده کانال تلگرام محصولات