لوازم پرورش مجیک ماشروم | قارچ جادویی

پرورش قارچ به صورت کلی به روش صنعتی و خانگی قابل انجام است. روش صنعتی در حجم بسیار بزرگتری انجام میشود و به امکانات ، تخصص و تجربه بیشتری نیاز دارد. بنابر این در ادامه این مطلب ما تنها به معرفی وسایل و لوازم مورد نیاز در پرورش قارچ جادویی یا ماشروم در فضای منزل منزل نیاز خواهیم پرداخت. اگر علاقمند پرورش ماشروم هستید دقت کنید که فرایند پرورش ماشروم سخت و پیچیده‌ای نیست اما نیازمند دقت و حوصله است.

پرورش قارچ جادویی در خانه

 دسترسی به تمام مطالب منتشره شده با موضوع پرورش قارچ جادویی (ماشروم) 

لوازم پرورش قارچ جادویی در منزل

در این مطلب قصد دارم به ابزار و وسایل مورد نیاز در هر مرحله بپردازیم اما قبل از معرفی وسایل مورد نیاز بهتر مراحل پرورش قارچ در منزل رو بررسی کنیم. پرورش قارچ‎‌ها جادویی در منزل به چند روش امکان پذیر است اما تمام این روش‌ها یک قاعده کلی را رعایت می‌کنند که شامل مراحل انتخاب و تهیه نمونه بذر پرورش ، رشد و نگهداری اسپان ، آماده سازی بستر قارچ و مراقبت ، پین دهی و برداشت محصول خواهد بود.

همچنان هم برای علاقمندان به پرورش قارچ یک گزینه سریع‌تر و راحت‌تر وجود دارد که نیاز به بیشتر مراحل ذکر شده نخواهد داشت. در این روش با استفاده از کیت‌ها آماده شده برای پرورش قارچ تنها با مراقب کوتاه مدت از بستر قارچ قادر هستید محصول خود را برداشت کنید.

 • پرورش قارچ با کیت پرورش ماشروم

magic mushroom grow kit

سریع‌ترین و ساده‌ترین راه برای پرورش قارچ جادویی در منزل استفاده از کیت آماده پرورش است. کیت آماده پرورش در واقع یک بستر آماده شده برا پین‌دهی و سپس رشد قارچ است. در شرایط مناسب کیت‌‌ها با توجه به ژنتیک بستر معمولا طی کمتر از دو هفته در فاز میوه دهی قرار خواهند گرفت.
کیت‌ پرورش قارچ‌های جادویی در برخی کشورها به راحتی در دسترس است واگر قصد دارید برای سفر بعدی به قارچ تازه دسترسی داشته باشید یک کیت پرورش ماشروم سریع‌ترین و راحت‌ترین گزینه برای شما خواهد بود. اگر در اروپا کاناد و ایالات آزاد در امریکا زندگی می‌کنید می‌توانید از منابع مختلفی کیت پرورش قارچ جادویی را تهیه کنید. اما اگر در ایران قصد تهیه این کیت رو دارید از اینجا قادر هستید سفارش خود را ثبت کنید.

اما ممکنه قصد داشته باشید در سطح پیشرفته‌تر و یا مقدار بیشتری از یک کیت قارچ جادویی پرورش بدهید قطعا به لوازم بسیار بیشتری نیاز خواهید داشت.

سفارش کیت پرورش قارچ جادویی

لوازم مورد نیاز برای پرورش ماشروم

با وجود اینکه تکنیک‌های مختلفی برای پرورش قارچ استفاده می‌شود اما به صورت عمومی لوازم اولیه خاصی مورد نیاز است که در مراحل مختلفی مثل تکثیر یا اصلاح نمونه ، پرورش اسپان ، استریل کردن و … مورد نیاز خواهد بود. ممکن است با توجه به تکنیک‌های مختلفی که برای پرورش قارچ و بافت‌های میسلیم استفاده می‌شود به وسایل و ابزار‌های تخصصی‌تری نیز نیاز پیدا کنید. اما به صورت کلی با داشتن ابزار اولیه قادر خواهید بود تمام مراحل را به خوبی انجام دهید و به محصولی با بالاترین کیفیت ممکن دست پیدا کنید.

 • نمونه ژنتیکی قارچ

agar plate mysilum mushroom

نمونه ژنتیکی قارچ: برای شروع پرورش، نیاز به نمونه ژنتیکی از قارچ مورد نظر داریم. نمونه پرورش رو ممکنه به شکل‌های زیر در دسترس داشته باشید.

اسپور پرینت (هاگ قارچ)

بافت میسلیم در محیط کشت (آگار پلیت)

سرنگ بافت میسلیم (لیکوئید کالچر)

سرنگ اسپور (مایع حاوی هاگ قارچ)

در استفاده از هر کدوم این نمونه‌ها تفاوت‌های کوچیکی وجود داره که در نتیجه محصول تاثیر گذار خواهد بود.

جهت بازدید از نمونه‌ها پرورش قارچ سیلوسایبین از فروشگاه بازدید کنید.

 • چسب پارافیلم

چسب پارافیلم: این چسب برای درجه بندی کشت‌های مختلف و جلوگیری از آلودگی هوا به کشت‌ها در ظرف آگار استفاده می‌شود. استفاده از پارافیلم درصد زیادی در موفقیت و کیفیت نمونه پرورشی شما خواهد داشت. بنا بر این به موارد کوچیکی مثل این مورد هم توجه داشته باشید.

 • تیغ جراحی یا تیغ آزمایشگاه

Razor Blades

تیغ جراحی: یا تیغ آزمایشگاه برای برش نمونه‌های قارچ و انجام عملیات استریل مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از تیغ قادر هستید در زمان اصلاح و انتقال نمونه‌های قارچ یا میلسیم با ظرافت بافت مورد نظر رو جدا کنید و به ظرف کشت انتقال بدبد.

 • هود لامنیار

هود لامنیار: این وسیله برای ایجاد فضای استریل و کار در شرایط بهداشتی مناسب برای پرورش قارچ استفاده می‌شود. این هود بر روی میز کار شما قرار خواهد گرفت و در زمان هر نوع انتقال نمونه و یا تکثیر اسپان و کار بر روی نمونه کاربرد بالایی دارد. استفاده از هود لامینار باعث می‌شود از بروز بسیاری آلودگی‌ها جلوگیری کنید و درصد موفقیت و کیفیت را تا حد بسیار تاثیر گذاری افزایش دهید. همچنین قادر هستید از یک باکس دستکش‌دار ساده نیز استفاده کنید اما برای داشتن میز کار استریل داشتن هود لامینار بهترین گزینه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش هود لامینار (ارسال به تمام کشور)

 • باکس میوه دهی

magic mushroom fruiting chamber

باکس میوه دهی: این باکس برای قرار دادن کشت‌ها و مراحل مختلف پرورش قارچ در آن استفاده می‌شود. این باکس پلاستیکی فضایی بسته و ایزوله برای مرحله میوه‌دهی ایجاد می‌کند و همچنین توانایی کنترل بهتر رطوبت و دما را برای ما ایجاد می‌کند.

 • کمپوست مناسب ماشروم

substrates for mushroom

کمپوست مناسب: کمپوست یا خاک مناسب برای رشد قارچ جادویی بسیار مهم است. معمولاً از مخلوط‌های مختلفی از مواد آلی مثل کمپوست، کوکوپیت و خاک‌های فراوری شده برای پرورش در منزل استفاده می‌شود. همچنان باید توجه کنید که تکنیک‌های زیادی برای ایجاد ترکیب کمپوست وجود داره و با توجه به پاسخ هر گونه کمپوست مناسب متفاوت خواهد بود.  پرورش‌دهنده‌گان با تجربه برای رسیدن به بهترین نتیجه ترکیب کمپوست را با توجه به مواد اولیه در در دسترس با حجم کم آزمایش می‌کنند تا پاسخ ژنتیک مورد نظر را در این بستر بررسی کنند.

 • اتوکلاو یا زودپز

autoclave pressure cooker

اتوکلاو یا زودپز: این وسیله برای استریل کردن اسپان ، کمپوست یا محیط پرورش قارچ استفاده می‌شود. این دستگاه با ایجاد فشار و حرارت مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتوکلاو در سایزهای مختلف و حتی صنعتی در دسترس است. به دلیل اینکه اتوکلاو میزان فشار را نمایش می‌دهد کار با اتوکلاو دقیق‌تر خواهد بود. اما اگر در منزل یک زودپز هم دارید قادر هستید شیشه‌های اسپان را به راحتی استریل کنید.

 • دما و رطوبت سنج

Temperature and humidity meter

دما و رطوبت سنج: برای نظارت بر دما و رطوبت در محیط پرورش قارچ جادویی نیاز به سنجشگری برای این کار دارید. این سنسور‌ها معمولا قیمت زیادی ندارند و به خوبی برای پرورش خانگی مجیک ماشروم کاربرد دارند.

 • ابزار و مواد استریل

gloves and stril tools

ابزار و مواد استریل: الکل، مشعل، و دستکش‌ برای ایجاد شرایط استریل در فرآیند پرورش قارچ مورد نیاز است. در مراحل زیادی شما باید با نمونه هایی کار کنید که به راحتی و با کوچکترین برخورد با گرد و خاک یا حتی یک تار مو دچار آلودگی خواهند شد. بنابر این نتیجه کار در زمان پروش قارچ به دقت شما بستگی دارد اما رعایت این موارد کار ساده و از اصول اولیه کار است. همچنان بسیاری از پرورش دهندگان اتاق و فضای استریل خاصی برای کار ایجاد می‌کنند که در نتیجه بسیار تاثیر گذار است.

 • شیشه یا پلاستیک مخصوص اسپان

شیشه یا پلاستیک مخصوص اسپان: برای رشد اسپان نیاز دارید از شیشه یا پلاستیک اسپان استفاده کنید. معمولا شیشه اسپان در دسترس‌ترین گزینه برای استفاده خواهد بود. به سادگی قادر هستید از چند عدد شیشه خیارشور یا چیزی مشابه استفاده کنید. گزینه دیگری که وجود دارد پلاستیک‌های مخصوص اسپان خواهد بود. این پلاستیک‌ها به حرارت مقاوم هستند و به راحتی میتوانید از آن‌ها در اتوکلاو استفاده کنید.

 • خشک کن میوه و سبزیجات

میوه خشک کن

خشک کن میوه و سبزیجات: این وسیله برای خشک کردن قارچ‌های پرورش یافته به منظور ذخیره‌سازی و مصرف بعدی استفاده می‌شود. یکی از نکات مهم در کیفیت و قدرت قارچ‌ها جادویی نحوه نگهداری آنها است. استفاده از میوه خشک‌کن برای خشک کردن و نگهداری قارچ‌ها بسیار مهم است. اگر قارچ‌ها به خوبی خشک نشوند به راحتی آلود و فاسد خواهند شد. ضمن اینکه سریع و خوب خشک کردن قارچ‌ها باعث میشه پتانسیل بیشتری از سیلوسایبین در قارچ‌ها باقی بمونه . اما اگر به این دستگاه دسترسی ندارید قارچ ها در جایی گرم و خشک و با گردش هوای بالا قرار دهید تا کاملا خشک شود. استفاده از نور آفتاب برای خشک کردن قارچ‌ها مناسب نیست.

 • محیط و فضای کار مناسب

laminar flowhood

محیط و فضای کار مناسب: برای ایجاد فضای استریل و کارآمد برای پرورش قارچ، ممکن است به یک محیط با کیفیت مناسب و فضای کاری تمیز نیاز داشته باشید. اگر در منزل کار میکنید یک میز استریل دقیقا نیاز شما را فراهم میکنم. بهتره هود لامینار روی این میز قرار گرفته بشه و برای هر نوع انتقا نمونه از این فضا استفاده کنید.

توجه داشته باشید که پرورش قارچ جادویی نیاز به دقت و حوصله دارد و باید به توصیه‌ها و راهنمایی‌های مربوط به هر مرحله پرورش دقت کنید. همچنین، در برخی موارد ممکن است نیاز به وسایل تخصصی تری داشته باشید، بنابراین برای پرورش موفقیت‌آمیز قارچ جادویی در منزل، آمادگی و مطالعه دقیق در مورد روش‌ها و تکنیک‌ها مهم است.

8 نظر در “لوازم پرورش مجیک ماشروم | قارچ جادویی

 1. سم گفت:

  سلام پک کامل کاشت رو از کجا میتونم تهیه لطفن راهنمای ام کنید.

  1. mostafa.khademi گفت:

   درود عزیز . به ادمین پیام بدید در تلگرام تا اطلاعات تکمیلی رو در اختیارتون قرار بدهند.

  2. سام گفت:

   سلام و درود خدمت استاد گرانقدر ،استاد برای اموزش صفر تا صد کشت و پرورش چ چیزی پیشنهاد میکنید ؟

   1. میتونید به تلگرام من پیام بدید . مصطفی خادمی

 2. پشتیبانی اضافه کنید گفت:

  سلام موبایل من به تلگرام وصل نمیشه میشه واتساپم برای پشتیبانی اضافه کنید

  1. درود عزیز . در اولین فرصت یک خط واتساپ اضافه میکنم

 3. hamid گفت:

  سلام اقا مصطفی عزیز . کیفیت کوکوپیتی که خرید میکنیم چقدر تاثیر داره چون این کوکوپیت جدیدی که گرفتم پر از قطعات بزرگ شبیه چوب هستش . در کل کیفیت لوازم ‍پرورش و مواد اولیه کاشت مجیک ماشروم چقدر توی کار تاثیر داره ؟

  1. درود عزیز کیفیت مواد اولیه قطعا مهمه ، بعضی از کوکوپیت ها به همراه قطعات چوب هستند و برای کار پرورش ماشروم مناسب نخواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطلب

آخـــرین محصولات

برای سفارش و مشاوره از طریق نرم افزار تلگرام با ما تماس بگیرید.

مشاهده کانال تلگرام محصولات