اسپان یا بذر مجیک ماشروم چیست؟

اسپان ماشروم یا بذر ماشروم بستری رویشی برای میسیلیوم قارچ است که حاوی مواد غذایی (عموماً دانه‌های غلات) می‌باشد و در فرایند پرورش قارچ جادویی بسیار کاربردی هستند. اسپان‌ها برای تکثیر و پرورش قارچ استفاده می‌شود. بذر یا اسپان قارچ در واقع میسیلیومی است که در شرایط مناسب روی دانه‌های غلات پرورش یافته است. با نگهداری میسلیوم قارچ در شرایط مناسب تمام سطح دانه با میسیلیوم قارچ پوشیده خواهد شد و از مجموعه آن برای تکثیر یا پرورش قارچ استفاده می‌شود. معمولا اسپان قارچ جادویی به دو صورت شیشه‌ های کوچک و پلاستیکی (اسپان بگ) استفاده می‌شوند.

magic mushroom spawn bag

انواع بستر اسپان ماشروم

مهم‌ترین کاربرد اسپان ماشروم فراهم آوردن بستری مناسب برای رشد میسلیم است. اما کاربرد اصلی اسپام کاشروم جهت پرورش قارچ و تکثیر بیشتر اسپان‌ها است.

پرورش مجیک ماشروم

اسپان‌ ماشروم در مراحل مختلف پرورش قارچ جادویی کاربرد دارد. اسپان قارچ جادویی بعد از ترکیب با کمپوست بستری برای میوه دهی و رشد میسلیم و قارچ فراهم می‌کند. معمولا درصد ترکیب حجم اسپان و کمپوست در پرورش قارچ جادویی نسبت 1 اسپان به 2 کمپوست است اما این مقدار با توجه به روش پرورش ممکن است متفاوت باشد.

اسپان ماشروم قابلیت تکثیر شدن را دارد. بعد از رشد کامل میسلیم در اسپان میتوانید از یک اسپان تعداد بسیار بیشتری تکثیر کنید. این کار با انتقال مقدار کمی از دانه هایی که با میسلیم پوشیده شده به اسپان جدید امکان پذیر است. برای اطلاعات بشتر در این مورد آموزش تکثیر اسپان به روش بین بذری را مشاهده کنید.

magic mushroom spawn jar

شرایط نگهداری اسپان ماشروم

نگهداری اسپان در شرایط مناسب باعث می‌شود فرایند پرورش موفقی داشته باشید. اسپان مجیک ماشروم باید قبل از انتقال نمونه به خوبی استریل شده باشد و از دانه های باکیفیت برای اسپان استفاده شده باشد. همچنین اسپان بگ یا شیشه اسپان نیازمند روزنه کوچکی برای انتقال هوا است که با فیلتر مخصوص پوشیده شده باشد. بعد از آن مرحله نگهداری اسپان در دمای مناسب است. در صورت داشتن یک ژنتیک سالم اسپان ماشروم در دمای بین 24 تا 27 درجه رشد خوبی از خود نشان میدهد.

مطالب مرتبط

آماده سازی آگار پلیت

خشک کردن مجیک ماشروم

آگار پلیت چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطلب

آخـــرین محصولات

برای سفارش و مشاوره از طریق نرم افزار تلگرام با ما تماس بگیرید.

مشاهده کانال تلگرام محصولات