فستیوال سایکدلیک چیست + معرفی بهترین فستیوال‌های سایکدلیک

یک فضای خاص و جالب برای استفاده از سایکدلیک‌هایی مثل قارچ جادویی یا LSD در فستیوال‎‌ های موسیقی سایکدلیک خواهد بود. فستیوال‌ها سایکدلیک زیادی با تم های خاص وجود داره و معمولا فضا و طراحی محیط و افرادی که در این گردهمایی شرکت می‌کنند فضایی معنوی، پر انرژی و شادی به وجود می آورد.

فستیوال چیست؟

فستیوال نوعی گردهمایی یا جشنواره‌ است که در زمان مشخصی افراد علاقمند رو دور هم جمع میکنه تا در یک فضای صمیمی و راحت قادر باشند از موسیقی، رقص و پایکوبی، حضور در طبیعت و مصاحبت با شرکت‌کنندگان دیگه و بسیاری از برنامه های تفریحی لذت ببرند.

فستیوال‌ ها معمولا برنامه سالانه دارند و در هر سال به مدت چند روز تا چند هفته ادامه پیدا می‌کنند. به دلیل محدودیت‌های همه گیری تقریبا تمام فستیوال‌های سال 2021 لغو شد اما خوشبختانه در سال 2022 بسیاری از فستیوال ها فعالیت خودشون رو شروع کردند. در طول فستیوال میتونید انتظار دیدن افراد مختلف از سراسر دنیا با ملیت و نژاد‌های مختلف رو داشته باشید. البته اینجا تفاوت رنگ، نژاد و زبان معنایی نداره و شرایط بسیاری صمیمی خواهد بود.

در فضای سایکدلیک فستیوال ها بیشتر افراد به شما حس خوبی میدن و سعی می‌کنند چیزی جز احساس مثبت خودشون رو با شما به اشتراک نگذارند. همچنین فضا، موسیقی و دکور جوری طراحی شده تا به خوبی تمام شرکت کنندگان رو تحت تاثیر قرار بده.

Boom Festival

Boom Festival یکی از بزرگترین و بهترین فستیوال‌های Psytrance است. این فستیوال یک تجربه معنوی و هنری است که هر دو سال یک بار در پرتغال برگزار میشود و بیش از 50000 بازدید کننده از بیش از 150 کشور مختلف در این تجربه معنوی منحصر به فرد شرکت می کنند. در ماه جولای 2022 بیست و پنجمین سالگرد این فستیوال برگزار شد و طبق زمان بندی مشخص شده در ماه جولای سال 2025 این فستیوال به اجرای برنامه خواهد پرداخت.

فستیوال بوم امروزه جشنی است که افرادی از سراسر جهان را به خود جلب می‌کند  که با هدف یکی بودن، موسیقی، صلح، هنر، محیط زیست، فرهنگ و عشق هم‌صدا هستند. این فستیوال به عنوان یک نمونه برجسته از یک فستیوال با تمرکز بر پایداری شناخته شده است. از سال 2008 به بعد، این فستیوال چندین جایزه بین‌المللی فستیوال سبز را کسب کرده است.

Psy-Fi Festiva

یکی دیگه از فستیوال های معروف با تم سایکدلیک Psy-Fi Festival است که هر سال در کشور هلند برگزار میشود. این فستیوال امسال در ماه سپتامبر برگزار خواهد شد و علاقمندان رو دور هم جمع میکند. فستیوال‌ها معمولا شامل غرفه‌ها و قسمت های زیادی است که باعث میشود قادر باشید جایی که احساس بهتری دارید و ارتباط بهتری برقرار میکنید زمان بیشتری رو بگذرونید.

اولین نسخه این فستیوال در سال 2013 در پارک شهر گرونینگن برگزار شد. این فستیوال یکی از بزرگترین فستیوال‌های بین‌المللی هلند است و هر ساله هزاران بازدیدکننده را جذب می‌کند. در سال 2017، شرکت‌کنندگان از حدود 100 کشور گزارش شدند.

نسخه‌های سال 2016 و 2017 به عنوان یک موفقیت بزرگ تحسین شدند و با تعریف‌های مثبت از سوی بسیاری از بازدیدکنندگان روبرو شدند.

در نسخه 2018 با موضوع “تجربه شامانیک” برگزار شد و در مراسم افتتاحیه شامان‌ها از مکزیک، گرینلند، جامعه مائووی نیوزیلند و از امریکای شمالی با لباس‌های سنتی به همراه مراسم‌های مختلف از جمله پرستش اجداد با بهره‌گیری از بخور، اشیاء مختلف و موسیقی زنده برگزار شد.

از نسخه 2019 به بعد، سازمان قصد دارد فروش انواع اقلام یک‌بار مصرف را ممنوع کند تا حداقل زباله را کاهش دهد. همچنین تصمیم گرفته شد که تمام غذاهای فروخته شده در محدوده فستیوال به صورت گیاهی باشد.

فستیوال O.Z.O.R.A

فستیوال O.Z.O.R.A یکی دیگه از تاثیرگذارترین فستیوال‌های ترنس سایکدلیک در جهان است. این فستیوال در ماه آگوست 2022 در کشور مجارستان برگزار شد و بیش از 30000 شرکت کننده از تمام دنیا در این گردهمایی حظور پیدا کردند.

فستیوال اوزورا یک رویداد سالانه است که در یک مزرعه در نزدیکی روستای کوچک دادپوستا در اوزورا، مجارستان برگزار می‌شود. این فستیوال هر سال از سال 2004 برگزار می‌شود، به جز در سال‌های 2020 و 2021 که به دلیل شیوع ویروس کووید-19 لغو شد. اصولاً این فستیوال به عنوان یکی از دو فستیوال تبدیل‌گر مهم در مجارستان، به همراه فستیوال سولار، شناخته می‌شود.

ریشه‌های فستیوال اوزورا به فستیوال سولیپس بازمی‌گردد که در طی کسوف خورشیدی در تاریخ 11 اوت 1999 در اوزورا برگزار شد. فستیوال سولیپس دنباله‌ای در سال 2001 در زامبیا داشت، اما فستیوال اوزورا نتوانست تا سال 2004 دنباله‌ای داشته باشد که در آن سال برگزار شد.

اوزورا به عنوان یکی از بزرگترین فستیوال‌های موسیقی ترنس سایکدلیک در اروپا شناخته می‌شود و معمولاً با فستیوال بوم در پرتغال، برنینگ من در ایالات متحده و فستیوال فیوژن در آلمان مقایسه می‌شود. این فستیوال‌ها از جمله معروف‌ترین فستیوال‌های جهان هستند و هر سال بیش از 40,000 بازدیدکننده جذب می‌کنند.

موفقیت فستیوال اوزورا منجر به برگزاری نسخه‌های یک روزه در کشورهای دیگر نیز شده است، از جمله توکیو در ژاپن، پاریس در فرانسه، مکزیک و سائوپائولو در برزیل.

اوزورا به عنوان یکی از “فستیوال‌های پیشرو” در سراسر جهان شناخته شده است و به عنوان یکی از بزرگترین تجمعات علاقه‌مندان به موسیقی ترنس و سایکدلیک در جهان شناخته میشود.

VooV Experience

فستیوال VooV، که پیشتر به نام VuuV Experience شناخته می‌شد، یک رویداد سالانه موسیقی در آلمان است به دلی پارتی و موسیقی الکترونیک شهرت زیادی دارد. این فستیوال از سال 1992 شروع به فعالیت کرد و از یک گردهمایی کوچک با حدود 100 نفر شروع شد و به یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین گردهمایی ها در اروپا تبدیل شده است که حدوداً 10،000 تا 20،000 بازدیدکننده را جذب می‌کند.

این فستیوال در طول تاریخ خود چندین بار جا به جایی کرده است. از سال 2001 به بعد، VooV در Putlitz برگزار شده و این مکان به عنوان محل ثابت این رویدادهای سالانه شناخته شده است. در سال 2007، فستیوال به مکان قدیمی‌اش Antaro بازگشت، که محل برگزاری از بهترین جشن‌های آن بود.

VooV به عنوان یکی از جشنواره‌های برجسته موسیقی الکترونیک در آلمان شناخته می‌شود و به تکامل و شهرت جشنواره‌های موسیقی الکترونیک در این کشور کمک کرده است. با داشتن طول عمر طولانی و توانایی جلب هزاران شرکت‌کننده، این فستیوال همچنان یک رویداد مهم است.

Burning Mountain

یک تجربه فستیوال سایکدلیک جادویی به مدت ۴ روز در قلب کوه‌های آلپ‌های سوئیس

فستیوال Burning Mountain یا کوه سوزان در بالاتر از ارتفاع ۱۴۵۰ متر از سطح دریا برگزار می‌شود و در وسط یکی از بلندترین دره‌های مسکونی اروپا، در Engadine، قرار دارد!در این فستیوال قادر هستید در کنار رودخانه زیبای Inn چادر بزنید و کمپ کنید.

آتش بازی با هنرنمایی یکی از قسمت های اصلی این فستیوال است

Eclipse Festival

فستیوال اکلیپس یک فستیوال موسیقی الکترونیک است که هر دو سال یک بار در تابستان شهر کبک در کشور کانادا برگزار می‌شود. این فستیوال یک جشن بین‌المللی هنرهای تجسمی و موسیقی است که در طول یک آخر هفته ادامه دارد. این فستیوال شامل ترکیبی از رقص، فلسفه‌های باز با اجراهای هنری همراه است.

Burning Man

Burning Man یا مرد سوزان یک رویداد صحرایی بزرگ به مدت یک هفته در غرب ایالات متحده است که هر ساله برگزار می‌شود و تمرکز آن بر “جامعه، هنر، خودبیانی و خوداندیشی” است. نام این رویداد از مراسم ختم‌شدن آن می‌آید: سوزاندن نمادین یک بت بزرگ چوبی به نام “من”. از سال ۱۹۹۱، این رویداد در شهر بلک راک در شمال غرب نوادا برگزار می‌شود.

در فستیوال مرد سوزان اجراهای اصلی با هنرمندان شرکت کننده است به جای اینکه عوامل طراحی و ساخت همه فعالیت‌ها را انجام دهند.

بهترن فستیوال‌ها برای سفر از ایران

متاسفانه گرفتن ویزا و شرکت در فستیوال های بین المللی در اروپا و امریکا برای ما ایرانی ها کار سختی خواهد بود. اما امکان سفر به کشور هند و ترکیه بیشتر در دسترس قرار داره به همین دلیل دو فستیوال شناخته شده در این کشور ها رو بررسی خواهیم کرد.

فستیوال HillTop

فستیوال هیل تاپ Hilltp در کشور هند یکی از بهترین گزینه‌های در دسترس برای علاقمند از ایران خواهد بود. این فستیوال ی فستیوال بین المللی است و از بسیاری از کشورها در این جشنواره شرکت میکنند. شهر توریستی و ساحلی گوا در کشور هند است. هر سال چند فستیوال جهانی در این شهر برگزار می شود. یکی از بهترین فستیوال‌ها سایکدلیک این شهر HillTop است که در فوریه گذشته(2022) برگزار شد.

فستیوال Chill-Out

فستیوال Chill-Out در کشور ترکیه گزینه نزدیکتر و در دسترس تر است. این فستیوال هر سال هزاران نفر رو گرد هم میاره. این فستیوال چند روزه معمولا در شهر ازمیر یا استانبول برگزار میشه. همونطور که از اسم این فستیوال مشخصه این گردهمایی تم خاصی برای آرامش شما به همراه داره و در طبیعت زیبایی برگزار میشه.

مطالب مرتبط

ال اس دی چیست؟

سایکدلیک ها و رشد معنوی

تاریخ باستانی ماریجوانا – کانابیس

2 نظر در “فستیوال سایکدلیک چیست + معرفی بهترین فستیوال‌های سایکدلیک

  1. همایون گفت:

    فوق العاده عالی

  2. رضا گفت:

    امیدوارم در ایران هم بتونیم فستیوال سایکدلیک داشته باشیم یه روزی … برای ما خیلی هزینش زیاده بتونیم بریم خارج برای فستیوال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطلب

آخـــرین محصولات

برای سفارش و مشاوره از طریق نرم افزار تلگرام با ما تماس بگیرید.

مشاهده کانال تلگرام محصولات