کاکتوس پیوت چیست؟ اثرات و نحوه استفاده از پیوت

هشدار:

استفاده از سایکدلیک‌ها باید با دانش کافی و تحت نظر متخصصان یا افراد باتجربه انجام شود. هرگونه استفاده غیرمسئولانه ممکن است برای سلامتی و ایمنی شما خطراتی به همراه داشته باشد.

کاکتوس پیوت حاوی مسکالین و یکی از پرطرفدارترین سایکدلیک‌ها با اثرات روانگردان قوی است. این کاکتوس بومی آمریکای جنوبی است و پیش‌بینی می‌شود که حدود 5500 سال است که توسط بومیان منطقه استفاده می‌شده است.

کاکتوس پیوت

کاکتوس پیوت بدون خار، کاکُل دار، آبی-سبز رنگ، دکمه مانند که در گیاه شناسی لوفوفورا ویلیامسی نامیده می شود ، معروفترین کاکتوس‌های توهم‌زا است. از مرکز مکزیک تا شمال تگزاس بطور وحشی رشد می کند. تاریخ شناخته شدن آن به زمان پیشاکلمبی‌ها باز می‌گردد، احتمالا اوایل 300 پیش از میلاد. در دو قرن گذشته، استفادۀ مذهبی پیوت به سمت شمال، به ایالت متحده و کانادا در میان بسیاری از قبایل سرخپوست گسترش یافت. در سال 1896 بود که آرتور هفتر مسکالین را از پیوت استخراج کرد و آنرا بر روی خودش آزمایش نمود. این نخستین ترکیب روانگردان جداسازی شده توسط انسان بود. حدود 350 میلی گرم مسکالین برای یک تجربە سفر مورد نیاز است، اگر چه با کمتر از 100 میلی گرم نیز اثرات مشخصی می‌توان احساس کرد.

لازم به ذکر است که تجربۀ پیوت کمی متفاوت از مسکالین خالص است، اولی فیزیکی‌تر از دومی است. این به دلیل سایر آلکالوئیدهای موجود در کاکتوس است. این مواد هنگامیکه به تنهایی استعمال شده باشند اثر روان داروشناسی ندارند. اما ترکیب برخی از آنها بطور چشمگیری اثرات مسکالین را تقویت می‌کند و قطعاً برخی از خصوصیات تجربه را دگرگون می سازد.

پیوت استعمال زیادی در داروهای سنتی، از جمله درمان آرتریت، سل، آنفوالنزا، اختالالت روده ای، دیابت، گزیدگی مار و …. دارد.

تجربه استفاده از پیوت

Peyote psychoactive cactuse

پس از بلعیدن دکمه ها(برش های پیوت) نخستین آثار احساس می گردد. احساسی از سرخوشی عجیب و تغییر آگاهی همراه با تغییرات جزئی در ادراک از جملۀ این آثار هستند. ممکن است اثرات فیزیکی قوی نیز بوجود آید، از قبیل فشار تنفسی، تنش عضالنی )بویژه عضالت صورت و گردن(، و حالت تهوع یا احتماالً استفراغ. هر گونه احساس ناخوشایند می‌بایست ظرف یک ساعت ناپدید شود پس از این وضعیت تغییر یافتۀ آگاهی خود را نمایان می کند.

تجربۀ هر فرد ممکن است متفاوت باشد، اما در این میان شایع ترین موارد عبارتند از:

احساس آرامش درونی، یگانگی با حیات، بالا رفتن آگاهی و جریان اندیشۀ سریع. در طول چند ساعت آینده این اثرات عمیق‌تر شده و بیشتر بصری می‌شوند. رنگ ها ممکن است شدیدتر شوند. حلقه ها و هاله‌هایی ممکن است دور هر چیزی ظاهر شود. اشیاء ممکن است بزرگتر، کوچکتر، نزدیکتر یا دورتر از آنچه در واقع هستند به نظر آیند. اغلب افراد زمانیکه به محیط اطرافشان نگاه می کنند، تغییراتی اندک یا هیچ تغییری در ادراک بصری رویت نمی کنند، اما پس از بستن چشم هایشان، بر صفحۀ ذهنشان الگوهای رنگی را می بینند که مدام تغییر می کند.

چند ساعت بعد، از شدت تجربه به تدریج کاسته می شود. سرعت و پراکندگی افکار کم شده و منسجم تر می شود. در مراسم پیوت قبیلۀ ناواهو، این جریان تغییر تفکر، هوشمندانه مورد استفاده قرار می گیرد. در طول بخش نخست این مراسم، شرکت کنندگان خود را تسلیم احساسات می کنند و اجازه می دهند تا پیوت به آنها آموزش بدهد. در طول بخش بعدی مراسم، ذهن به تفکری ژرف فرو می رود و با عقلی هوشیار آنچه را که پیوت به ضمیر نیمه آگاه آموخته درک می کند

کل تجربه بسته به شخص مصرف کننده و مقدار گیاه مصرف شده ممکن است از 6 تا 12 ساعت به طول بیانجامد. پس از آن اثرات پیوت بدون اینکه کاهشی در آن صورت گیرد به یکباره از بین می رود. یکی از آن اثرات احتمالا احساس مطبوع آرامش و تا حدودی آشتی با دنیاست. اگر چه معمولا در طول تجربه میلی برای غذا خوردن وجود ندارد، پس از آن احتمالا اشتهای جانانه‌ای وجود خواهد داشت.

برای اطلاعات بیشتر درباره کاکتوس پیوت کتاب پیوت و سایر کاکتوس‌های روانگردان دانلود و مطالعه کنید.

روش های استفاده از پیوت

پیوت کاکتوس

معمول‌ترین روش استفاده، جویدن کامل و بلعیدن دکمه های تازه یا خشک شده پس از زدودن ریشه و شن آن است. این همان شیوه ایست که همواره بطور معمول در مراسم سرخپوستان انجام می شود. طعم این کاکتوس برای اکثر افراد بطور غیر قابل تحملی تلخ به نظر می رسد. با اینحال، سرخپوستان احساس می کنند برای کسی که قلب پاکی دارد، مزۀ آن تلخ نخواهد بود. بسیاری دریافته اند که نه تنها نباید از مزۀ تلخ منزجر شد، بلکه باید اجازه داد که شخص احساس کند که مستقیماً به مرکز تلخی شیرجه میزند، تا نوعی جدایی از طعم زننده تجربه شود. به حدی که شخص از طعم تلخ آگاه است، اما تلخی دیگر او را ناراحت نمی کند. این عمل شبیه آوردن آگاهی شخص به مرکز درد است، بطوریکه ممکن است منجر به رهایی از درد گردد. این یک ترفند دشوار نیست، بلکه مستلزم آمادگی ذهنی است.

افرادی که نمی توانند تلخی پیوت را تحمل کنند، اغلب سراغ روش‌هایی دیگری می‌روند. یک روش نسبتاً موثر این است که آب میوۀ شیرین نشدۀ گریپ فروت را هنگام جویدن آن نوشید. اسید موجود در آب میوه تا اندازه ای ته مزۀ تلخ آنرا خنثی می کند. روش دیگر اینست که دکمه های خشک شده را در یک دستگاه خُردکن، خرد کرده و مواد خرد شده را درون کپسول‌های خوراکی بریزید. اغلب، افراد دکمه ها را برای چندین ساعت در آب می جوشانند تا جوشاندۀ غلیظی بسازند.

یک فنجان از این جوشانده را می توان در چند جرعه فورا قورت داد. بطور کلی توصیه شده است که هر شخصی که پیوت یا مسکالین مصرف می کند، آنرا به تدریج در شکم فرو بریزد. یا در یک دورۀ یک ساعته و یا دو نیم از یک دوز کامل را هر 45 دقیقه جدا مصرف نماید. این کار برای کاهش شوک آلکالوئید به سیستم گوارشی انجام می شود. حالت تهوع یا دل بهم خوردگی گاهی اوقات نیم ساعت یا بیشتر، پس از مصرف پیوت یا مسکالین روی می دهد و معمولا در کمتر از یک ساعت رفع می شود.

مطالب مرتبط

دانلود کتاب صوتی دروازه‌های ادراک

دیدگاه علم درباره سایکدلیک

کتاب راهنمای تصویری شناخت قارچ‌ها

2 Responses

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطلب

آخـــرین محصولات

برای سفارش و مشاوره از طریق نرم افزار تلگرام با ما تماس بگیرید.