قدرتمندترین سایکدلیک‌‌ها کدامند ؟

کلمه سایکدلیک (psychedelic) ریشه در زبان یونانی دارد و بهترین معنا برای این کلمه تجلی دهنده و یا افشا کننده ذهن و روان است که به معمولا به اشتباه روانگردان ترجمه می‌شود. سایکدلیک در موضوعات موسیقی و فرهنگ نیز معنا پیدا می‌کند اما معمولا اشاره به گروه خاصی از گیاهان ، قارچ‌ها و عناصر دارد که استفاده از آن‌ها تجربیات تغییر یافته‌ای از آگاهی در مصرف کننده به وجود می‌آورد. این تجربه رویاگونه به عنوان سفر یا تریپ شناخته می‌شود. بسیاری از این داروها و گیاهان رابطه‌ای چند هزار ساله با انسان دارند و در طول تاریخ با اهداف سنتی و آیینی استفاده شده‌اند.

در دنیای مدرن نیز سایکدلیک‌ها طرفداران بسیاری دارد. امروز سایکدلیک‌ها با اهداف متفاوتی از جمله در مراسم‌های سنتی و آیینی مختلف یا به دست آوردن تجربیات عمیق معنوی و خودشناسی نیز استفاده می‌شوند. همچنین پیشرفت‌های علمی اخیر باعث شده سایکدلیک‌ها‎‌ علاقه‌مندانی پیدا کند که با هدف درمان افسردگی یا تقویت ادراکات حسی ، افزایش خلاقیت و رشد شخصیتی قصد استفاده از سایکدلیک‌ها را دارند.

فرهنگ سایکدلیک​ چیست؟

psychedelic culture and art

اصطلاح فرهنگ سایکدلیک در جریان آشنایی عموم مردم به خصوص در کشور ایالات متحده در دهه 60 میلادی با سایکدلیک‌ها به ویژه قارچ جادویی یا ماشروم ، ال اس دی و کاکتوس پیوت به وجود آمد.

استفاده گسترده از سایکدلیک‌ها در دهه 60 میلادی باعث به وجود آمدن جنبش فکری تازه‌ای شد که از زوایای بسیاری مثل هنر ، موسیقی ، سبک پوشش قابل بررسی است. تاثیرات این جنبش بر صنعت فیلم و موسیقی در ایلات متحده بسیار حائز اهمیت بوده است و باعث به وجود آمدن عناصر جدیدی در هنرهای تجسمی شد.

اصطلاح فرهنگ سایکدلیک در این دوران و برای اشاره به تاثیرات مختلف این جنبش به وجود آمد که امروز نیز استفاده می‌شود.

قوی‌ترین سایکدلیک‌ها

سایکدلیک‌ها انواع بسیار مختلف و متنوعی را شامل می‌شود. حتی در بعضی موارد به گیاهان و قارچ‌ها نیز محدود نمیشود. به این دلیل که جاندارانی نیز وجود دارند که عناصری با اثرات سایکدلیک تولید می‌کنند.

محیط و تجربه استفاده

محیط و شرایطی که فرد در آن از سایکدلیک استفاده می‌کند، بسیار مهم است. مثلاً فضای آرام و ایمن، حضور نگهبان یا همراهان ایمن، و داشتن دسترسی به امکانات اورژانسی می‌تواند از جمله مواردی باشد که بر تجربه استفاده تأثیرگذارند. بسیاری از گزارشات نشان میدهد روش ست و ستینگ Set And Setting برای استفاده از سایکدلیک ها روش مثبت و مناسب است.

DMT | آیاهاواسکا و دی ام تی

ayahuasca drink

دی متیل تریپتامین (DMT) یا ملکول روح یک ماده طبیعی است که در گیاهان ، حیوانات و انسان ها یافت می شود اما میتواند به صورت مصنوعی نیز ایجاد شود.این ماده به صورت طبیعی در بدن انسان ترشح می‌شود و به باور پژهشگران در زمان تولد و مرگ انسان بیشترین میزان ترشح DMT اتفاق می‌افتد. این ماده از ریشه گیاهان و درختان استخراج می‌شود.

آموزش استخراج DMT از ریشه درخت میموسا

دی‌ام‌تی از چند هزار سال گذشته توسط بومیان مناطقی در قاره آمریکا به صورت معجون آیاهاواسکا و در جهت اهداف آیینی و عرفانی استفاده شده. معجون یا نوشیدنی آیاهاواسکا به صورت خوراکی استفاده می‌شود و اثرات طولانی تر و خفیف‌تری نسبت به استفاده به صورت تدخینی (کشیدن) مستقیم کریستال دی‌ ام‌ تی خواهد داشت. 

dmt crystal

استفاده به روش تدخینی از کریستال دی ام تی اثرات بسیار عمیق ، سریع و کوتاه مدتی به همراه دارد که معمولا بین 5 تا 10 دقیقه ادامه پیدا می‌کند. اما همین زمان کوتاه تجربه بسیار عجیبی برای مصرف کننده ایجاد می‌کند.

ادراکات و توهمات بینایی و شنوایی قوی به همراه تغییر حالت هوشیاری و درک متفاوت از فضا و زمان یا مشاهده تصاویر پیچیده هندسی متغییر در زمان استفاده دی ام تی معمول است.

برای آشنایی بیشتر با این ماده به مطلب دی‌ام‌تی – ملکول روح مراجعه کنید.

 

LSD | ال اس دی یا اسید​

lsd tab

 

ال.اس.دی – لیسرژیک اسید دی اتیل آمید (LSD)، که همچنین به عنوان اسید نیز شناخته می شود. این سایکدلیک قدرتمند توسط دکتر آلبرت هافمن در سال 1948 به صورت اتفاقی کشف شد. ال.اس.دی یک سایکدلیک قوی به شمار می‌آید که از نوعی قارچ به نام ارگوت و در آزمایشگاه استخراج می‌شود.

ال.اس.دی گیرنده‌ها و تولید سروتونین را تحریک می کند و باعث می شود تغییرات شدیدی در نوع ادراک ، تفکر و اندیشه ، بینش و چشم انداز ، توهم دیداری و شنیداری و اثرات مستقیمی در تجربه هوشیاری حس کنید.

قرص‌ ، ورق یا قطره‌های LSD به صورت خوراکی قابل استفاده است و اثرات آن قادر است تا 12 ساعت ادامه داشته باشد. LSD به عنوان یک داروی تجاری در سال 1948 معرفی شد و در دهه 1950، آزمایشات بالینی با موفقیت خیره کننده در اثربخشی آن در درمان اعتیاد به الکل، اضطراب و افسردگی در حال انجام بود. که دلایل بسیاری زیادی از جمله جنبش ضدفرهنگ یا کانتر کالچر با ممنوعیت استفاده روبرو شد.

برای شناخت بهتره این ماده به مطلب ال اس دی مراجعه کنید.

 

ماشروم یا قارچ جادویی| Magic Mushroom

magic mushroom grow kit

قارچ جادویی یا ماشروم یکی از قدیمی‌ترین سایکدلیک‌هایی است که توسط انسان مورد توجه بوده و هست. ماده اصلی فعال در این قارچ‌ها سیلوسایبین است. ماشروم به نام‌های دیگری مثل ، قارچ مقدس ، قارچ حقیقت یا شروم نیز شناخته می‌شود. این قارچ قدرتمند متعلق به گروهی از قارچ‌ها است که از دوران ماقبل تاریخ توسط انسان استفاده شده و مورد احترام بوده. قارچ‌های سایکدلیک باعث ایجاد احساس سرخوشی ، همدلی ، یگانگی ، درک عمیق و تغییر تفکر می‌شوند و در بیشتر افراد تجربیات معنوی عمیقی ایجاد میکند. طول اثر این قارچ با توجه به مقدار مورد استفاده و ظرفیت بدنی استفاده کننده متغییر خواهد بود و معمولا بین 4 تا 6 ساعت ادامه خواهد داشت.

قارچ جادویی و سیلوسایبین در آزمایشات بسیاری نتایج بسیار مثبتی در درمان برخی از بیماری‌ها مثل افسردگی مقاوم به درمان نشان داده و بسیاری برای رشد شخصیت ، ادراک عمیق ، خودسازی و خودشناسی از این قارچ کمک میگیرند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد قارچ‌ جادویی مطلب سیلوسایبین – قارچ جادویی (ماشروم) را مطالعه کنید.

 

مسکالین ​| کاکتوس پیوت|Peyote

Peyote psychoactive cactuse

پیوت Peyote با نام علمی لوفوفورا ـ ویلیامسیه Lophophora Williamsll یک کاکتوس کوچک بدون خاراست که ازآن ترکیبات یا الکالوئیدهای محرک سیستم عصبی psychoactive Alkaloids به‌ویژه مسکالین Mescaline تهیه می‌شود. این قارچ در زبان انگلیسی با انبوهی از اسامی و صفات متضاد معرفی شده که ازآنها طیف گسترده‌ی خواص یا باورهای  افراد درباره‌ی‌ آن تاحدودی مشخص می‌شود. مثلاً کاکتوس دسر، ریشه‌ی مسکال، داروی محرک سرخپوستان یا بومیان، کاکتوس آسمانی، پیوت یک واژه‌ی اسپانیولی است که از زبان قبایل سرخپوست ناهوآتNahuat گرفته شده است و از 5000 سال تا 5500 سال پیش درمراسم آئینی گروه زیادی از بومیان آمریکای‌شمالی از آن استفاده می‌کرده‌اند.

پیوت تاریخی بسیار طولانی درکاربرد درمراسم آئینی بومیان آمریکا و برای طیف گسترده‌یی از اهداف درمانی را دارد. این کاکتوس شباهت زیادی به انجیر گرد و پهن یا انواعی از شیرینی‌ها دارد که گل‌های آن به رنگ‌های صورتی یا زرد و دکمه‌ یا میوه‌ی‌ آن سفت، سخت، زبر و بدون خار است. در روانپزشکی و انواعی از روان‌درمانی از این کاکتوس استفاده می شود.

میزان وجود مسکالین در گیاه تازه یا مرطوب لوفوفورا‌‌ویلیامسیه 0/4٪ درکاکتوس‌های خشک 3تا6٪ است. رشد کاکتوس در شرایط طبیعی بسیار کند ولی درحالاتی که به‌صورت مصنوعی کشت شده باشد تا حدودی سریعتر است. درشرایط طبیعی از زمان کشت دانه‌های بذر تا زمان به دست آمدن کاکتوس‌های گل‌دار و سپس میوه‌های خوراکی درحدود 3 سال طول می‌کشد. درکشاورزی صنعتی با پیوند زدن پیوت روی کاکتوس پرورش داده‌ سان‌پدروی san pedro بالغ، درمدت کمتر و به‌میزان بیشتری از محــصول می‌توان دست یافت.

برای به دست آوردن اطلاعات بیشتری در رابطه با کاکتوس پیوت کتاب پیوت و سایر کاکتوس‌های روانگردان را از این صفحه دانلود و مطالعه کنید.

MDMA – (اکستازی)

mdma psychedelic pills

ام‌دی‌ام‌ای یا اکستازی یک داروی مصنوعی است که به عنوان یک محرک و توهم زا عمل می کند. این ماده برای استفاده کننده اثر انرژی زا، تحریف در زمان و ادراک، و افزایش لذت از تجربیات حسی را ایجاد و تشدید می‌کند. همچنین به عنوان یک آنکتوژن شناخته میشود که باعث افزایش خودآگاهی و همدلی خواهد شد. اکستازی اغلب برای اشاره به MDMA به شکل قرص یا کپسول استفاده می شود، که رایج ترین روشی است که این سایکدلیک استفاده می‌شود. محققین بسیاری هشدار دادند که بسیاری از قرص‌هایی که با عنوان اکستازی در بازار وجود دارد با درصدهای متفاوتی از MDMA ساخته می‌شوند و تعدادی از این نمونه‌ها ترکیبات دارویی دیگری نیز دارند که ممکن است بسیار مضر باشند.

  • ام دی ام ای در برخی کشورها توسط متخصصین در درمان افسردگی و برخی بیماری‌ها روانی استفاده می‌شود و نتایج قابل توجه‌ای در زمینه استفاده روانپژشکی بدست آوده.

توجه داشته باشید که در بسیاری از قرص‌های اکستازی خیابانی موادی مثل متامفتامین، آرامش بخش ، کافئین ، افدرین، داروی سرفه ، دکسترومتورفان، هروئین، فن سیکلیدین (PCP) و کوکائین ، در قرص های اکستازی خریداری شده در خیابان یافت می شود. و از این جهت اگر تصمیم به درمان با ام‌دی‌ام‌ای یا اکستازی دارید تنها تحت نظر یک متخصص معتبر اقدام کنید.

سالویا دیوینوروم | Salvia Divinorum

 Salvia divinorum flower

سالویا دیوینوروم (Salvia divinorum) از گونه نعنایان و سرده مریم گلی است که همچنین به نام ska maría pastora، مریم گلی پیشگو ، نیز شناخته می‌شود. این گیاه به جویدن برگ‌های آن و یا کشیدن مصرف می شود. همچین میتوان سالویا را به صورت چای نیز استفاده کرد. برگ‌های این گیاه حاوی ماده‌ای است که باعث ایجاد توهم می شوند.

به دلیل اینکه سالویا دیوینورم در تحقیقات بالینی با سطح علمی مناسب مورد مطالعه قرار نگرفته است اطلاعات کمی در مورد سم شناسی، اثرات نامطلوب یا ایمنی آن در مصرف طولانی مدت وجود دارد.

زیستگاه بومی آن جنگل‌های مکزیک است، جایی که در مکان های سایه دار و مرطوب رشد می کند. این گیاه قادر است به ارتفاع بیش از یک متر رشد کند و برگ‌های بزرگ و گاهی اوقات گل‌های سفید یا بنفش است. شمن‌های مازاتک سنت طولانی و مستمری در استفاده آیینی از سالویا برای به دست آوردن حالت‌های هوشیاری در طول جلسات شفای معنوی دارند. ترکیب اصلی سایکدلیک فعال آن یک دی‌ترپنوئید منحصر به‌ فرد به نام سالوینورین است. اثرات آن سریع اما کوتاه مدت است.

پتانسیل‌های مثبت

علاوه بر ریسک‌ها، سایکدلیک‌ها نیز پتانسیل‌های مثبتی دارند که می‌توانند در درمان برخی بیماری‌ها، افزایش ادراکات معنوی، و ارتقای کیفیت زندگی کمک کنند. این امکانات در مطالعات علمی بررسی شده‌اند اما همچنان نیازمند تحقیقات بیشتر و آگاهی رسانی درباره استفاده مثبت و تاثیرگزار هستند.

موانع قانونی و اجتماعی

استفاده از برخی از این سایکدلیک‌ها در بسیاری از کشورها غیرقانونی است و ممکن است با موانع قانونی مواجه شوید. همچنین، این مواد ممکن است در فرهنگ‌ها و جوامعی که استفاده از آنها تابو شناخته می‌شود، مورد رد و نقد قرار گیرند. برای استفاده از ساکدلیک ها آگاهی و شناخت نصبت به تمام مزایا و ریسک ها الزامی است.

استفاده از سایکدلیک‌ها نیازمند توجه به اخلاق و مسئولیت افراد است. این شامل اطلاعات کافی در مورد ماده، آموزش درست در مورد استفاده، و احترام به محیط و افراد دیگر می‌شود.

4 نظر در “قدرتمندترین سایکدلیک‌‌ها کدامند ؟

  1. مهران فر گفت:

    عالی بود ممنون

  2. alireza گفت:

    درود این ال اس دی ها که در ایران هستش اصله ؟

    1. در ایران هم ال اس دی وجود داره. اما بهترین راه مطمئن شدن خرید از یک فروشنده معتبر است. ال اس دی اصل هیچ طعم یا بویی نداره. برای سفارش در تلگرام پیام بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطلب

آخـــرین محصولات

برای سفارش و مشاوره از طریق نرم افزار تلگرام با ما تماس بگیرید.

مشاهده کانال تلگرام محصولات