تاثیر شواهد درمانی بر قوانین استفاده از سایکدلیک‌ها (روان‌نما)

استفاده از مواد سایکدلیک یا روان‌نما (قارچ سیلوسایبین ، کتامین ، MDMA ، LSD ، Ayuhuasca ، DMT) برای درمان سلامت روانی به یکی از داغ ترین موضوعات تحقیق و گفتگو در جامعه روانشناسی و پزشکی تبدیل شده است و این موضوع بر قانون گذاری بسیاری از کشورها در مورد این مواد تاثیرگذار بوده است.

بیش از 25 درصد از افراد بالای 18 سال در کشور امریکا با مسائل مربوط به سلامت روان سروکار دارند و بسیاری حتی با استفاده از داروهای معمول روانپزشکی قابل درمان نیستند. در این میان نتایج آزمایشات بر روی سایکدلیک ها امید جدیدی برای این افراد ایجاد کرده است.

همانطور که شواهد آزمایشات پزشکی اثربخشی سایکدلیک ها در درمان بیماری هایی مثل افسردگی و PTSD نشان می‌دهد، دیدگاه قدیمی در مورد خطرناک بودن سایکدلیک ها در حال از بین رفتن است.

یک نظرسنجی در مجله (Verywell Mind) نشان داد از هر 3 آمریکایی 1 نفر استفاده از سایکدلیک‌هایی که مورد تایید FDA هستند را به عنوان بخشی رویکرد درمانی در نظر میگیرد.

دیوید مریل، MD، دکترا، روانپزشک و مدیر مرکز سلامت مغز اقیانوس آرام موسسه علوم اعصاب اقیانوس آرام در Providence Saint John’s Health توضیح می دهد : در یک محیط و شرایط مناسب داروهای سایکدلیک می توانند برای درمان بیماری های مثل افسردگی، استرس پس از سانحه و اعتیاد موثر باشند. سایکدلیک ها درمان بالقوه ای برای بیش از 30٪ تا 40٪ از بیمارانی هستند که نمی توانند یک راه حل اصلی موثر پیدا کنند.

تاکنون تنها ایالت های اورگان و کلرادو به قانونی کردن برخی از سایکدلیک ها برای استفاده درمانی رأی داده اند و اقدامات مهم دیگری نیز در جهت استفاده قانونی سایکدلیک ها نیز انجام شده.

استفاده قانونی از سایکدلیک‌ها

مواد سایکدلیک مثل مجیک ماشروم (قارچ جادویی) ، دی ام تی و آیاهواسکا از سابقه بسیار طولانی استفاده برای مقاصد دارویی و معنوی دارند. اما دلایل بسیاری باعث شد که دولت فدرال ایالات متحده در سال 1973 سایکدلیک‌ها را به عنوان ماده درجه اول غیر قانونی اعلام کند. اما با پیشرفت های تحقیقاتی جدید، اکنون چشم انداز قانونی سازی سایکدلیک‌ها در بسیاری از ایالت های امریکا و دیگر کشورها به چشم میخورد.

وضعیت قانونی سایکدلیک ها در ایالت متحده

در حال حاضر قوانین مربوط به سایکدلیک ها از جمله قارچ‌های جادویی ، دی ام تی ، آیاهواسکا یا انواع کاکتوس پیوت متفاوت است.

ایالات قانونی سایکدلیک

تحولات قانونی جدید

در 8 نوامبر 2022، کلرادو قانون طب طبیعی را تصویب کرد که استفاده از پنج ماده سایکدلیک از جمله سیلوسایبین (قارچ جادویی) ، ایبوگائین (مواد سایکدلیک مشتق شده از پوست ریشه درخت ایبوگا)، مسکالین (پیوت) و آیاهواسکا را برای افراد 21 ساله قانونی کرد. این قانون همچنین به مراکز درمانی خاصی اجازه دسترسی و مدیریت استفاده دارویی می‌دهد. قبل از ایالت کلرداو ایالت اورگان در سال 2020 قانونی سازی سایکدلیک‌ها را اعلام کرد. و بسیاری از ایلات ها هم جرم انگاری در مورد سایکدلیک ها را کاهش دادند.

دکتر دیود ای.مریل : در یک محیط پزشکی تحت نظارت… داروهای روانگردان می توانند برای افسردگی، استرس پس از سانحه و مصرف مواد موثر باشند. اینها گزینه های بالقوه ای برای بیش از 30٪ تا 40٪ از بیمارانی هستند که نمی توانند یک راه حل اصلی موثر پیدا کنند.
DAVID A. MERRILL, MD, PHD

 

New research on the therapeutic use of psychedelic substances

تأییدیه های FDA در مورد سایکدلیک‌ها

در سال 2017  MDMA توسط FDA به “تاییدیه پیشرفت درمانی” اعطا شد و در سال 2022 پتانسیل خود برای درمان PTSD را افزایش داد و برای آزمایشات فاز 3 اثربخشی این ماده در روان درمانی تایید شد.

کلرادو همچنین لایحه‌ای را در سال 2022 تصویب کرد که با تاییدیه FDA امکان استفاده از MDMA را فراهم می‌کرد.
در فضای سلامت روان استفاده قانونی آن چیزی است که به پزشکان این امکان را می‌دهد تا از داروهای سایکدلیک را در درمان استفاده کنند. کارشناسان می گویند در حالی که استفاده از آنها می تواند مفید باشد، مهم است که عواقب آن را در نظر بگیریم.

دکتر مریل می‌گوید: اگر مقررات مربوط به دسترسی را کاهش پیدا کند پتانسیل سوء استفاده وجود خواهد داشت ، که از نظر تاریخی اتفاق افتاده که قبلا منجر به غیرقانونی شدن سایکدلیک ها در مرحله اول شد.

افرادی که در معرض خطر روان پریشی یا توهم هستند ممکن است تمایلی به استفاده از سایکدلیک‌ها نداشته باشند. به همین دلیل هر گونه سابقه شخصی یا خانوادگی از بیماری های روانی قبل از شروع درمان بسیار مهم است.

 

مجیک ماشروم - سیلوسایبین

قوانین سیلوسایبین ماشروم یا قارچ جادویی

سیلوسایبین، ترکیب سایکدلیکی که در “قارچ جادویی” یافت می شود، هزاران سال است که برای اهداف آیینی و درمانی در میان مردمان بومی مناطق مختلف استفاده می شود.

تحقیقات روانپزشکی در مورد سیلوسایبین دارای نشان داده است که از اثربخشی این ماده در کاهش علائم افسردگی مقاوم به درمان و اختلال مصرف الکل موثر واقع شده.

سیلوسایبین و کتامین تنها مواد سایکدلیکی است که در هر ایالت ایالات متحده قانونی شده است.

استفاده درمانی قانونی

 • کلرادو
 • میشیگان (آن آربور/شهرستان واشتناو)
 • اورگان

ایلات‌هایی که جرمزدایی شده

 • کالیفرنیا (اوکلند، سانتا کروز)
 • ایالت واشنگتن.
 • ماساچوست (کمبریج، نورث همپتون، سامرویل)
 • میشیگان (همه شهرها)
 • واشنگتن (سیاتل)

سیلوسایبین در تمام ایالات دیگر غیرقانونی است.

 

Ayahuasca - آیاهواسکا

Ayahuasca/DMT – آیاهواسکا یا دی ام تی

خواص سایکدلیک ماده DMT وبه شکل نوشیدینی آن آیاهوساکا در دهه 1950 کشف شد. تحقیقات اولیه نشان می دهد که ممکن است به قطع برخی از فرآیندهای منفی مغز مرتبط با افسردگی، سوء مصرف مواد و PTSD کمک کند.

استفاده درمانی

Ayahuasca و DMT از نظر فنی در همه ایالت ها غیر از کلرادو غیرقانونی هستند، اما تصویب قانون آزادی مذهبی در سال 1993  باعث معافیت مذهبی در مورد این ماده شد. بسیاری از مردم بومی در طول تاریخ از این مواد در مراسم خود استفاده کرده‌اند.

استفاده قانونی آیوهاسکا و DMT

کلرادو (از نوامبر 2022)

ایالت‌های جرم زدایی شده

 • کالیفرنیا (تا حدی جرم زدایی شده)
 • واشنگتن دی سی (جرم زدایی شده)
 • ماساچوست (تا حدی در کمبریج، نورث همپتون، سامرویل جرم زدایی شده است)
 • میشیگان (تا حدی در شهرستان آن آربور و واشتناو جرم زدایی شده است)
 • اورگان (جرم زدایی شده)

Ayahuasca و DMT هنوز از نظر فنی در تمام 50 ایالت و ناحیه کلمبیا غیرقانونی هستند، و تنها استفاده قانونی با معافیت مذهبی است.

 

ketamine - کتامین

کتامین

کتامین یک بیهوش کننده و ضد درد است که از زمان قانونی شدن آن در سال 1970 توسط پزشکان و دامپزشکان استفاده شده است. تحقیقات در مورد پتانسیل کتامین برای درمان اختلالات روانپزشکی از دهه 1980 ادامه داشته است.

به طور رسمی، FDA برای استفاده روانپزشکی در سال 2019 به شکل اسپری بینی، Esketamine برای افسردگی مقاوم به درمان، و برای استفاده در آزمایش‌های بالینی در مقیاس بزرگتر برای درمان سلامت روان در اوایل سال 2022 تأیید شد.

مکانیسم های عصبی زیستی کتامین با سیلوسایبین، DMT و LSD متفاوت است. کتامین به جای ایجاد یک اثر توهم‌آمیز یا تغییر دیدگاه شما نسبت به یک موقعیت، با مهار گیرنده‌های NMDA مغز عمل می‌کند و بار احساسی وجودی بیمار را برمی‌دارد.

کتامین یک گزینه سایکدلیک قانونی برای اهداف پزشکی است و در درمان افسردگی ناتوان کننده موثر است.

استفاده درمانی

کتامین برای استفاده پزشکی و درمانی در تمام 50 ایالت و ناحیه کلمبیا قانونی است.

منع استفاده

کتامین تنها ماده سایکدلیکی است که در حال حاضر در سراسر جهان مجاز است.

 

lsd - ال اس دی

ال اس دی – LSD

LSD (دی اتیل آمید اسید لیسرژیک) در حال حاضر در هیچ ایالت ایالات متحده قانونی یا جرم زدایی شده نیست.

این ماده توسط سازمان سیا در طول جنگ سرد در دهه 1960 برای انواع آزمایش‌های روان‌شناختی مورد استفاده قرار گرفت.  ال‌اس‌دی همچنین در زمینه میکرودوزینگ به منظور تقویت خلاقیت، محبوبیت زیادی داشته است، اما آزمایشات کافی برای تایید این ادعا انجام نشده.

برخی از مطالعات آن را برای کمک به درمان افسردگی مفید دانسته‌اند، اما تحقیقات بیشتری مورد ال اس دی نیاز است.

استفاده قانونی LSD

LSD در حال حاضر در هیچ ایالت ایالات متحده قانونی یا جرم زدایی شده نیست.

 

mdma - اکستازی

اکستازی یا MDMA

MDMA (3،4-متیل ان دی اکسی مت آمفتامین) اغلب با نام های خیابان آن “مولی” یا “اکستازی” شناخته می شود. این یک داروی مصنوعی با اثرات توهم زا و محرک شناخته شده برای تقویت احساسات انرژی، لذت، گرمای عاطفی و ادراک حسی و زمانی است.

قبل از اینکه در سال 1985 ممنوع شود، MDMA به دلیل مزایای بالقوه آن در زمینه جلسات گفتار درمانی در بین روانشناسان مورد توجه قرار گرفت.

اکنون، به دنبال چندین مطالعه بالینی مهم، شواهد قابل توجهی برای استفاده از آن برای درمان PTSD وجود دارد و به همین دلیل سازمان غذا و داروی آمریکا FDA مجوز دسترسی گسترده ویژه را به این ماده در سال 2022 اعطا کرد.

اما همچنان MDMA برای استفاده از خارج از محیط درمانی قانونی و یا جرم زدایی شده نیست.

استفاده درمانی از MDMA

همانطور که در بالا ذکر شد، MDMA فقط در ایالات متحده در زمینه آزمایشات بالینی توسط FDA تایید شده و در مواردی که استفاده از آن از نظر پزشکی ضروری است، قانونی است.

MDMA کجا قانونی است ؟

به جز استفاده درمانی و آزمایشی در تمام 50 ایالت و ناحیه کلمبیا غیرقانونی است.

 دکتر مریل : از تاریخچه داروهای روانگردان چیزهای زیادی می توان آموخت. می توان امیدوار بود که بتوانیم از آن درس بگیریم و مسیری رو به جلو پیدا کنیم که بتوانیم اجازه استفاده ایمن و ایمن از این داروها را در محیط های بالینی بدهیم.

منبع مقاله verywellmind

 

مطالب مشابه

قدرتمندترین سایکدلیک‌ها

دیدگاه علم در مورد سایکدلیک‌ها

نتایج درمانی قارچ‌های سیلوسایبین

فیلم مستند سفر خوب – ماجراجویی در دنیای سایکدلیک‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطلب

آخـــرین محصولات

برای سفارش و مشاوره از طریق نرم افزار تلگرام با ما تماس بگیرید.